Categorie: Recomandate

Rămâi la curent cu știrile selectate de noi, cele mai importante analize ale pieței și principalele evenimente din lumea criptomonedelor.

  • 12 cele mai bune criptomonede de cumpărat acum — octombrie 2026

    12 cele mai bune criptomonede de cumpărat acum — octombrie 2026

    cryptocurrencies digital style image

    Căutați să investiți în criptomonede, dar nu sunteți sigur pe care să o cumpărați? Cu atât de multe opțiuni disponibile, poate fi copleșitor să decideți cum să vă investiți banii. De aceea am compilat o listă cu cele mai bune crypto de cumpărat acum, pe baza unor factori precum evoluțiile proiectului, performanța prețului și capitalizarea de piață, precum și potențialul general de creștere.

    În acest articol, vom analiza mai îndeaproape cele mai promițătoare criptomonede, inclusiv nume consacrate precum Bitcoin și Ethereum, precum și o combinație de alte câteva proiecte crypto promițătoare. Vom discuta despre caracteristicile, avantajele și posibilele dezavantaje ale acestora, precum și vom oferi informații despre tendințele pieței. Indiferent dacă sunteți un investitor experimentat sau abia începeți, acest articol vă va ajuta să luați o decizie informată cu privire la cea mai bună crypto de cumpărat acum. 

    Așadar, haideți să ne aruncăm o privire și să explorăm cele mai bune criptomonede în care să investești în octombrie 2026:

    1. Bitcoin – Cea mai veche și mai mare crypto din lume
    2. Ethereum – Principala platformă DeFi și de contracte inteligente
    3. Zcash – Criptomonedă axată pe confidențialitate
    4. XRP – Principala soluție de remitențe crypto
    5. Solana – Platformă de contracte inteligente cu viteze mari și comisioane mici
    6. NEAR Protocol – Blockchain axat pe IA și scalabilitate
    7. Uniswap – Protocolul pionier de market maker automatizat
    8. Monero – O criptomonedă axată pe confidențialitate, cu tranzacții complet obfuscate
    9. Chainlink – Cea mai mare rețea descentralizată de oracle-uri
    10. Cardano – Platformă de contracte inteligente bazată pe cercetare 
    11. Hyperliquid – Bursă descentralizată de perpetuals cu un order book eficient
    12. BNB – Moneda nativă a exchange-ului Binance

    Cele mai bune cripto de cumpărat acum: Descoperă cele mai bune investiții pentru octombrie 2026

    Următoarele trei proiecte de criptomonede evidențiază selecția noastră de investiții datorită unor dezvoltări importante și evenimentelor viitoare care le fac deosebit de interesante de urmărit în viitorul apropiat. Aceste proiecte sunt actualizate în fiecare săptămână pe baza celor mai recente evoluții și tendințe care au loc pe piața crypto.

    1. Bitcoin

    Bitcoin (BTC) este moneda digitală descentralizată originală, permițând tranzacții peer-to-peer fără a fi nevoie de intermediari precum băncile sau instituțiile financiare. A fost creată în 2009 de o persoană sau un grup de persoane necunoscut(e), folosind pseudonimul Satoshi Nakamoto. Bitcoin a fost prima monedă digitală care a eliminat problema dublei cheltuieli fără a recurge la intermediari centrali.

    Tranzacțiile Bitcoin sunt înregistrate într-un registru public numit blockchain, care este întreținut de o rețea de computere din întreaga lume. Aceasta înseamnă că tranzacțiile sunt sigure și transparente, deoarece oricine le poate vedea, dar sunt și anonime, deoarece identitatea participanților la tranzacție nu este dezvăluită.

    Bitcoin este adesea denumit „aur digital” sau rezervă de valoare, deoarece are o ofertă limitată de 21 de milioane de monede, iar valoarea sa este determinată de cererea pieței. Unii oameni îl văd și ca pe o protecție împotriva inflației sau ca pe o modalitate de a-și diversifica portofoliul de investiții. De departe, este cea mai mare criptomonedă după capitalizarea de piață din industrie, reprezentând valoarea a peste 50% din toate activele digitale aflate în circulație cumulat, ceea ce îl face, fără îndoială, cea mai populară criptomonedă de cumpărat.

    De ce Bitcoin?

    Bitcoin se tranzacționează la 80.445 $, după ce a coborât sub nivelul de 81.000 $, pe fondul tensiunilor geopolitice reînnoite și al creșterii prețurilor petrolului, care au afectat activele globale de risc. Brent a urcat la 116 $ pe baril, cel mai ridicat nivel din ultimele șapte luni, pe fondul îngrijorărilor privind o escaladare suplimentară a conflictului SUA-Iran. Incertitudinea rezultată a pus presiune pe acțiunile americane și a împins Bitcoin sub media mobilă simplă pe 50 de zile, în jurul valorii de 81.781 $, lăsând traderii concentrați pe dacă cumpărătorii pot apăra zona de suport de 80.000 $.

    În ciuda slăbiciunii recente a prețului, adoptarea instituțională continuă să se extindă. Autoritatea de reglementare financiară din Elveția, FINMA, a aprobat primul ETF Bitcoin al țării care investește direct în BTC și este accesibil investitorilor de retail, marcând o etapă importantă pentru produsele reglementate de investiții în crypto în Europa. Între timp, BlackRock a depus cerere pentru al treilea său ETF Bitcoin, iShares Bitcoin Managed Protection ETF (PBIT), care ar folosi opțiuni legate de fondul său existent IBIT pentru a oferi o protecție limitată la scădere în schimbul unor câștiguri potențiale plafonate. Produsul propus evidențiază cererea tot mai mare pentru strategii alternative de investiții în Bitcoin, fondul emblematic IBIT al BlackRock gestionând deja aproximativ 65,7 miliarde de dolari în active.

    Gama în expansiune a fondurilor de investiții Bitcoin și Ethereum ale BlackRock. Sursa: BlackRock

    Privind înainte, traderii urmăresc îndeaproape capacitatea Bitcoin de a recuceri media mobilă pe 50 de zile, în jurul valorii de 81.781 $. O revenire susținută peste acest nivel ar putea îmbunătăți impulsul pe termen scurt, în timp ce eșecul ar putea declanșa un nou test al suportului între 78.000 $ și 80.000 $. Zona 80.000 $-81.500 $ rămâne deosebit de importantă deoarece reprezintă baza de cost agregată a investitorilor americani în ETF-uri spot Bitcoin. Deși accesul instituțional în expansiune oferă un fundal pozitiv pe termen lung, prețurile ridicate ale petrolului și incertitudinea geopolitică ar putea continua să limiteze potențialul de creștere al Bitcoin pe termen scurt.

    2. Ethereum

    Lansat în 2015 de Vitalik Buterin și o echipă de dezvoltatori, Ethereum este o platformă blockchain descentralizată, open-source, care le permite dezvoltatorilor să construiască aplicații descentralizate (dApps) și contracte inteligente. 

    Ethereum are o gamă largă de cazuri de utilizare dincolo de a fi doar o rezervă de valoare sau un mijloc de schimb. Funcționalitatea de contracte inteligente a Ethereum le permite dezvoltatorilor să construiască dApps care pot rula fără a avea nevoie de intermediari, precum servere centralizate sau instituții.

    Platforma Ethereum a câștigat o adoptare largă și a devenit coloana vertebrală a industriei finanțelor descentralizate (DeFi). Aplicațiile DeFi construite pe Ethereum le permit utilizatorilor să acceseze servicii financiare fără a se baza pe bănci sau instituții financiare tradiționale. Funcționalitatea de contracte inteligente a Ethereum a permis, de asemenea, crearea de tokenuri nefungibile (NFT-uri), care au câștigat popularitate în lumile artei digitale și jocurilor video.

    Deși Ethereum are o comunitate puternică și a fost foarte influent în industria criptomonedelor, se confruntă și cu provocări, precum probleme de scalabilitate și taxe mari de gas. Aceste probleme au stimulat dezvoltarea diferitelor soluții de scalare Layer 2. Pe termen lung, actualizările viitoare ar urma să crească masiv capacitatea de procesare a Ethereum, ridicând cifra tranzacțiilor pe secundă (TPS) de la 15 la 100.000.

    De ce Ethereum?

    Ethereum se tranzacționează la 2.323 $, după ce a coborât pentru scurt timp sub 2.300 $, pe fondul unei noi presiuni de vânzare și al incertitudinii legate de viitoarea sa actualizare Glamsterdam, care au afectat sentimentul pieței. ETH a scăzut la aproximativ 2.285 $ în weekend, extinzându-și declinul la aproximativ 12% față de nivelurile de la începutul lunii octombrie. Cererea instituțională s-a slăbit, de asemenea, ETF-urile spot Ethereum din SUA înregistrând aproximativ 220,7 milioane de dolari în ieșiri nete pe parcursul a cinci sesiuni de tranzacționare, complicând încercările de revenire spre nivelul de 2.500 $.

    ETF-urile spot Ethereum din SUA au înregistrat aproximativ 220,7 milioane de dolari în ieșiri nete săptămânale. Sursa: Farside Investors

    Foaia de parcurs pentru dezvoltarea Ethereum a întâmpinat un obstacol după ce cercetătorii au identificat probleme de securitate care implică două propuneri de scalare a gazului incluse în actualizarea Glamsterdam. Vulnerabilitățile ar putea afecta cel puțin 13 contracte inteligente DeFi, determinând dezvoltatorii să amâne activarea planificată a rețelei de test Hoodi, în timp ce investigațiile continuă. Cercetători de la Ethereum Foundation și Ethlabs au implementat, de asemenea, agenți IA pentru a examina potențiale vulnerabilități și a-și coordona constatările. În ciuda întârzierii, adoptarea instituțională continuă să avanseze, JPMorgan implementând tokenul său de depozit JPM Coin pe mainnet-ul Ethereum, permițând clienților instituționali aprobați să efectueze plăți, să deconteze tranzacții cu active tokenizate și să transfere colateral non-stop.

    Privind înainte, traderii urmăresc dacă Ethereum poate menține suportul în jurul valorii de 2.300 $ și recâștiga nivelul de rezistență de 2.400 $. O străpungere susținută ar putea deschide calea către o revenire spre 2.480-2.500 $, cu 2.550-2.600 ca următoare țintă potențială dacă impulsul se întărește. Totuși, o scădere sub minimul recent de 2.285 $ ar putea expune un declin suplimentar spre 2.200 $. Deși extinderea JPMorgan evidențiază rolul tot mai mare al Ethereum în finanțele instituționale, ieșirile continue din ETF-uri și incertitudinea privind programul de testare Glamsterdam ar putea limita potențialul de creștere pe termen scurt.

    3. Zcash

    ZCash (ZEC) este o criptomonedă axată pe confidențialitate, lansată în 2016 de Zooko Wilcox-O’Hearn. Este un fork al Bitcoin, conceput pentru a spori confidențialitatea și anonimatul utilizatorilor săi. Spre deosebire de Bitcoin, unde detaliile tranzacției (cum ar fi expeditorul, destinatarul și suma) sunt vizibile public, ZCash le permite utilizatorilor să aleagă între două tipuri de tranzacții: transparente și protejate.

    Tranzacțiile transparente funcționează similar cu Bitcoin, unde toate detaliile tranzacției sunt înregistrate pe blockchain și vizibile tuturor. Totuși, tranzacțiile protejate folosesc o tehnologie criptografică numită zk-SNARKs pentru a permite tranzacții complet private. În tranzacțiile protejate, detaliile sunt criptate, ceea ce înseamnă că doar părțile implicate au acces la informații, în timp ce validitatea tranzacției este totuși verificabilă de rețea.

    ZCash este apreciat în mod special de cei care prioritizează confidențialitatea și securitatea financiară, deoarece oferă anonimat opțional într-un mod în care puține alte criptomonede o fac.

    De ce Zcash?

    Zcash se tranzacționează la 1.223 de dolari după revenirea din corecția recentă din octombrie, susținut de un interes reînnoit pentru cumpărare și de optimismul legat de viitoarea actualizare NU7 a rețelei. ZEC a câștigat recent până la 12% într-o singură zi după ce dezvoltatorii au convenit asupra unui bloc propus pentru activarea pe mainnet, extinzându-și câștigurile de la începutul anului la peste 148%. Revenirea a fost amplificată și de lichidările pozițiilor short, cu aproximativ 11,74 milioane de dolari în poziții cu efect de levier lichidate într-o perioadă de 24 de ore, afectând în principal traderii bearish. Totuși, cererea instituțională rămâne inegală, iar răscumpărările raportate din produsul de investiții Zcash al Grayscale au depășit 115 milioane de dolari în 13 sesiuni de tranzacționare din octombrie.

    Principalul catalizator din spatele revenirii Zcash este progresul către actualizarea rețelei NU7, pe care dezvoltatorii o vizează pentru activare în jurul datei de 5 noiembrie la blocul 3.543.405. Actualizarea urmărește să reducă timpul țintă de bloc al Zcash de la 75 de secunde la doar 25 de secunde, permițând tranzacțiilor să primească confirmări semnificativ mai rapid. Deși dezvoltatorii au convenit asupra înălțimii de activare, mai multe pregătiri rămân neterminate, inclusiv lucrările de sincronizare a nodurilor Zebra și finalizarea specificațiilor actualizării. Urmăritorul de pregătire al Zcash Foundation a arătat recent șase din 12 sarcini finalizate, lăsând o anumită incertitudine cu privire la menținerea datei planificate de activare.

    Activarea pe mainnet a Zcash NU7 este vizată pentru 5 noiembrie, pregătirile fiind încă în desfășurare. Sursa: Zakura

    Privind înainte, traderii urmăresc dacă Zcash poate stabili suport peste 1.250 de dolari și poate testa rezistența între 1.300 și 1.350 de dolari. O spargere susținută peste această zonă ar putea deschide drumul către 1.400 de dolari, în timp ce o slăbiciune reînnoită sub 1.200 de dolari ar putea expune suportul din jurul nivelului de 1.100 de dolari și minimul recent de 1.040 de dolari. Deși viitoarea actualizare NU7 oferă un posibil catalizator pentru interes reînnoit, ieșirile continue din produsele de investiții și activitatea ridicată din derivate sugerează că ZEC ar putea rămâne volatil pe măsură ce se apropie data de activare.

    4. XRP

    XRP este o criptomonedă digitală creată de Ripple Labs în 2012. Este folosită ca mijloc de plată și transfer de valoare pe protocolul de plată Ripple, conceput pentru a permite tranzacții rapide și sigure între instituții financiare, precum și între persoane fizice.

    XRP este unic prin faptul că nu se bazează pe tehnologia blockchain folosită de multe alte criptomonede. În schimb, utilizează un registru distribuit de consens numit XRP Ledger, care este întreținut de o rețea de validatori. Acest lucru permite timpi de procesare a tranzacțiilor mai rapizi și comisioane mai mici comparativ cu metodele tradiționale de plată.

    XRP a fost popular printre traderii și investitorii în criptomonede datorită lichidității sale ridicate și potențialului clar de adoptare mai largă, în special ca soluție de remitențe. Totuși, a fost și subiectul controverselor și al acțiunilor legale, autoritățile de reglementare din SUA susținând că este o valoare mobiliară și ar trebui astfel supusă reglementărilor privind valorile mobiliare. Acest lucru a frânat într-o oarecare măsură potențialul XRP ca investiție și a îngrădit creșterea Ripple ca firmă.

    De ce XRP?

    XRP se tranzacționează în jurul valorii de 1,31 dolari, în timp ce presiunea de vânzare din partea deținătorilor mari continuă să apese asupra sentimentului pieței. Potrivit CryptoQuant, depozitele de la balene către Binance au atins 1,669 miliarde XRP în ultimele 30 de zile, cel mai ridicat nivel din ultimele șapte luni și echivalentul a aproximativ 2,2 miliarde de dolari. Rezervele de pe exchange-uri au crescut, de asemenea, portofelele urmărite adăugând aproape 84 de milioane de XRP între 12 și 15 octombrie. Deși aceste transferuri nu reprezintă neapărat vânzări confirmate, cantitatea tot mai mare de XRP mutată pe exchange-uri a ridicat îngrijorări privind o presiune suplimentară de scădere, în special pe măsură ce cererea instituțională de investiții devine mai puțin constantă.

    Afluxurile de XRP de la balene către Binance au atins cel mai ridicat nivel din ultimele șapte luni. Sursa: CryptoQuant

    Între timp, XRP Ledger se pregătește pentru o altă actualizare a rețelei, amendamentul fixCleanup3_4_0 fiind așteptat să se activeze pe 23 octombrie dacă sprijinul validatorilor rămâne peste pragul necesar. Actualizarea abordează probleme tehnice care implică permisiunile tokenurilor, creatorii automați de piață, tranzacțiile escrow și alte funcții ale rețelei. Totuși, protocolul nativ de creditare propus rămâne sub pragul necesar de aprobare, întârziind introducerea unor capabilități suplimentare de creditare descentralizată. În același timp, fostul consilier Ripple Anthony Welfare a avertizat că adoptarea instituțională în creștere a XRPL poate să nu se traducă neapărat într-o cerere mai puternică pentru XRP, deoarece băncile pot folosi stablecoin-uri precum RLUSD pentru decontare fără a se baza pe XRP ca activ principal de transfer.

    Viitorul amendament de curățare al XRP Ledger a obținut sprijinul a 30 din 36 de validatori de încredere. Sursa: Urmărirea amendamentelor XRPL

    Traderii urmăresc dacă XRP se poate stabiliza în jurul nivelului de 1,30 dolari, în condițiile în care afluxurile tot mai mari pe exchange-uri amenință să prelungească slăbiciunea recentă. O încetinire a depozitelor de la balene, combinată cu o activitate mai puternică de cumpărare spot, ar putea ajuta la reducerea presiunii de vânzare și la susținerea unei reveniri. Dincolo de mișcările pe termen scurt ale prețului, actualizarea rețelei din 23 octombrie și progresul către funcționalitatea nativă de creditare rămân dezvoltări importante pentru ecosistemul XRP. Totuși, analiștii subliniază că cererea susținută pentru token va depinde în cele din urmă de faptul dacă adoptarea instituțională în creștere se va traduce în cerințe semnificative de lichiditate pentru XRP, și nu doar într-o activitate crescută pe registrul de bază.

    5. Solana

    Solana este o platformă de contracte inteligente cunoscută pentru arhitectura sa distinctivă, care îi permite să proceseze mii de tranzacții pe secundă menținând în același timp costuri foarte mici. Acest lucru este realizat prin utilizarea unei combinații între un algoritm unic Proof-of-History și un mecanism de consens Proof-of-Stake. SOL, criptomoneda nativă a platformei, este printre cele mai ieftine de transferat, utilizatorii plătind de obicei mai puțin de 0,001 dolari per tranzacție.

    Fondată în 2018 de Anatoly Yakovenko, rețeaua principală Solana a devenit operațională în martie 2020 și a înregistrat o creștere a adoptării pe tot parcursul anului 2021. În ciuda unei scăderi semnificative a valorii în timpul pieței bear din 2022, Solana rămâne unul dintre cele mai robuste ecosisteme din spațiul criptomonedelor și continuă să fie văzută ca un potențial candidat pentru o creștere semnificativă în viitor.

    De ce Solana?

    Solana (SOL) se tranzacționează la 104,62 $ în timp ce investitorii se concentrează pe reziliența tot mai bună a rețelei blockchain și pe o viitoare actualizare a consensului care ar putea accelera semnificativ decontarea tranzacțiilor. Potrivit unui raport recent al Fidelity’s Center for Applied Technology, Solana a realizat progrese substanțiale în stabilitatea rețelei, performanță și securitate economică, înregistrând zero întreruperi raportate ale rețelei principale în ultimii doi ani. Raportul a evidențiat, de asemenea, participarea puternică la staking, costurile reduse ale tranzacțiilor și îmbunătățirea capacității rețelei, deși concentrarea în rândul validatorilor, furnizorilor de găzduire și software-ului client rămâne un risc potențial pentru descentralizare și fiabilitate.

    Între timp, Solana se pregătește să activeze actualizarea consensului Alpenglow pe 21 octombrie, vizând reducerea finalității tranzacțiilor de la aproximativ 12,8 secunde la doar 150 de milisecunde. Actualizarea înlocuiește mecanismul existent de vot TowerBFT cu Votor, permițând validatorilor să schimbe voturi mai eficient fără a le înregistra ca tranzacții obișnuite pe blockchain. Drept urmare, numărul raportat de tranzacții pe secundă (TPS) ar putea scădea semnificativ după activare, deoarece voturile validatorilor reprezintă în prezent aproximativ 63% din activitatea înregistrată a Solana. Totuși, această schimbare ar reflecta în principal o metodă diferită de contabilizare, mai degrabă decât o reducere a tranzacțiilor reale ale utilizatorilor.

    Investitorii vor urmări implementarea cu succes a Alpenglow și dacă finalitatea mai rapidă a tranzacțiilor poate întări poziția Solana în plăți, finanțe descentralizate și alte aplicații blockchain cu frecvență ridicată. Actualizarea reprezintă un alt pas important în foaia de parcurs mai amplă a performanței Solana, care include și planuri de reducere a timpilor de slot ai blocurilor spre 200 de milisecunde. Totuși, tranziția va necesita modificări ale software-ului validatorilor, iar îngrijorările privind concentrarea infrastructurii și diversitatea clienților rămân nerezolvate. Deși îmbunătățirea performanței rețelei ar putea susține adoptarea pe termen lung a Solana, impactul asupra prețului SOL va depinde în cele din urmă de activitatea susținută a ecosistemului și de condițiile mai ample ale pieței criptomonedelor.

    6. NEAR Protocol

    NEAR Protocol este un blockchain Layer 1 cu randament ridicat care folosește sharding pentru a scala procesarea tranzacțiilor, menținând în același timp finalitate rapidă și comisioane reduse. În ultimii ani, proiectul și-a extins concentrarea dincolo de aplicațiile tradiționale de contracte inteligente către infrastructura cross-chain și agenți AI, cu scopul de a face mai ușor atât pentru utilizatori, cât și pentru software-ul autonom să interacționeze cu active și aplicații pe mai multe blockchain-uri.

    Dezvoltatorii pot crea contracte inteligente pe NEAR folosind limbaje de programare larg adoptate, inclusiv Rust și JavaScript. Protocolul include, de asemenea, stimulente pentru dezvoltatorii de aplicații, care pot primi o parte din comisioanele de tranzacție generate atunci când utilizatorii interacționează cu contractele lor inteligente. Arhitectura NEAR este concepută să se scaleze dinamic pe măsură ce activitatea rețelei crește, permițând adăugarea de capacitate suplimentară prin sistemul său de sharding.

    Unul dintre cele mai notabile produse ale ecosistemului este NEAR Intents, un cadru multichain pentru tranzacții care permite utilizatorilor să specifice rezultatul dorit, în loc să determine manual cum ar trebui executată o tranzacție. Solverele independente concurează pentru a îndeplini eficient aceste cereri, abstractizând o mare parte din complexitatea asociată cu bridge-uri, tokenuri de gas și rețele individuale. În practică, NEAR Intents este utilizat în principal pentru swapuri cross-chain de criptomonede, oferind un strat unificat de execuție pentru mutarea activelor între ecosisteme blockchain altfel separate.

    De ce NEAR Protocol?

    NEAR Protocol se tranzacționează la 5,73 $ după ce a crescut cu aproximativ 140% în ultimele 30 de zile, împingând criptomoneda în top 20 de active digitale după capitalizarea de piață. Creșterea a fost susținută de adoptarea tot mai mare a infrastructurii cross-chain a NEAR și de lansarea primului produs tranzacționat la bursă NEAR spot din SUA. Bitwise a lansat fondul pe 29 septembrie sub simbolul NRR, oferind investitorilor tradiționali o nouă modalitate de a obține expunere la NEAR. Între timp, volumul zilnic de tranzacționare a atins recent aproximativ 1,2 miliarde $, reflectând interesul crescut al pieței după revenirea puternică a tokenului.

    Unul dintre cei mai mari factori care stau în spatele adoptării tot mai mari a NEAR este NEAR Intents, protocolul său de tranzacționare cross-chain, care a depășit un volum cumulativ de tranzacții de 31 de miliarde $. Ecosistemul s-a extins recent printr-o integrare cu Infinex, permițând utilizatorilor să acceseze Bitcoin, Dogecoin, XRP și alte active pe mai multe blockchain-uri fără a gestiona manual bridge-uri sau portofele separate. NEAR Intents suportă în prezent peste 100 de active pe 31 de blockchain-uri, tranzacțiile fiind de obicei decontate în aproximativ 30 de secunde. Integrarea evidențiază rolul tot mai important al NEAR ca infrastructură cross-chain, simplificând transferurile de active și îmbunătățind interoperabilitatea între rețele blockchain altfel deconectate.

    NEAR Intents a procesat peste 31 de miliarde $ în volum cumulativ de tranzacții cross-chain. Sursă: NEAR Intents Explorer

    Privind înainte, investitorii vor urmări dacă NEAR poate menține impulsul recent pe măsură ce adoptarea tehnologiei sale de chain abstraction continuă să se extindă. Lansarea produsului Bitwise spot tranzacționat la bursă ar putea oferi un canal suplimentar pentru cererea instituțională, în timp ce integrări precum Infinex ar putea contribui la creșterea în continuare a volumului de tranzacții prin NEAR Intents. Protocolul a recuperat recent și toate cele 3,8 milioane $ pierdute într-un exploit care i-a afectat infrastructura de depozitare și retragere, deși incidentul evidențiază riscurile de securitate asociate serviciilor cross-chain. În timp ce ecosistemul în expansiune al NEAR susține perspectiva pe termen lung, creșterea rapidă de 140% a tokenului ridică și posibilitatea unor luări de profit pe termen scurt, pe măsură ce traderii evaluează dacă valorile actuale sunt sustenabile.

    7. Uniswap

    Uniswap este principalul exchange descentralizat (DEX) construit pe Ethereum, permițând utilizatorilor să schimbe criptomonede direct din portofelele lor, fără a depinde de intermediari centralizați. Protocolul a fost pionierul modelului de automated market maker (AMM), care înlocuiește registrele tradiționale de ordine cu pool-uri de lichiditate furnizate de utilizatori care câștigă comisioane pentru furnizarea de lichiditate.

    Protocolul este guvernat de tokenul UNI, care le oferă deținătorilor posibilitatea de a propune și vota schimbări care afectează dezvoltarea și ecosistemul Uniswap. De la lansarea sa în 2020, Uniswap a devenit una dintre cele mai mari aplicații de finanțe descentralizate (DeFi) după volumul de tranzacționare și continuă să se extindă prin inovații precum Uniswap v4, introducând pool-uri de lichiditate personalizabile și o infrastructură nouă pentru active din lumea reală tokenizate și adoptare instituțională.

    De ce Uniswap?

    Uniswap se tranzacționează la 6,98 $ după ce a urcat puternic odată cu o rotație mai amplă către altcoins și active DeFi. UNI a câștigat aproape 40% în ultima săptămână, pe măsură ce activitatea de tranzacționare pe recent lansatul Robinhood Chain a crescut, Uniswap gestionând marea majoritate a volumului de pe exchange-ul descentralizat al rețelei. Volumul zilnic DEX a atins aproximativ 3 miliarde de dolari într-o sesiune deosebit de activă, ajutând UNI să treacă peste o linie de trend descendentă veche de mai mulți ani, pe măsură ce traderii au reacționat la mecanismele îmbunătățite de acumulare a valorii ale protocolului.

    Activitatea de tranzacționare Uniswap pe Robinhood Chain. Sursa: WuBlockchain

    Principalul catalizator a fost comutatorul de taxe al Uniswap, care folosește o parte din taxele protocolului pentru a cumpăra și arde permanent UNI. Activitatea intensă de pe Robinhood Chain a dus recent la arderea a aproximativ 184.000 UNI, în valoare de 1,15 milioane de dolari, într-o singură zi, prima ardere zilnică peste 1 milion de dolari. Volumul cumulat DEX pe Robinhood Chain a depășit acum 40 de miliarde de dolari, în timp ce Uniswap a generat, potrivit relatărilor, aproape 79 de milioane de dolari în taxe de tranzacționare din rețea într-o perioadă recentă de 30 de zile. Acțiunile tokenizate contribuie la această creștere folosind tot mai mult pool-urile Uniswap cu taxe mai mari, întărind legătura dintre tokenomics-ul UNI și activitatea din activele tokenizate.

    Privind înainte, traderii urmăresc dacă UNI își poate menține breakout-ul, cu 6,35 $ identificat ca o zonă importantă de suport, iar recentul maxim de 7,48 $ oferind un nivel pe termen scurt de recuperat. Creșterea continuă a activității pe Robinhood Chain ar putea accelera arderile de UNI și ar putea oferi un sprijin suplimentar, deși dependența tot mai mare a Uniswap de o singură rețea introduce un risc suplimentar. Schimbările în rutarea swap-urilor sau în structura de taxe a Robinhood, ori provocările de reglementare care afectează rețeaua, ar putea reduce generarea de taxe a Uniswap și ar slăbi mecanismul de ardere care a devenit un catalizator major pentru recentul raliu al UNI.

    8. Monero

    Monero este o criptomonedă axată pe confidențialitate, concepută pentru a oferi tranzacții anonime și imposibil de urmărit. Lansată în 2014 ca un fork al Bytecoin, Monero a fost introdusă printr-un whitepaper scris de pseudonimul „Nicolas van Saberhagen”. Spre deosebire de Bitcoin sau Ethereum, Monero ascunde identitățile expeditorului și destinatarului, precum și sumele tranzacțiilor, prin tehnici criptografice avansate precum stealth addresses și ring signatures. Acest accent puternic pe confidențialitate a făcut din Monero o favorită printre utilizatorii care caută o confidențialitate financiară autentică.

    Monero funcționează pe un mecanism de consens Proof-of-Work (PoW) și este în mod deliberat rezistentă la minarea ASIC pentru a sprijini descentralizarea. Poate fi minată eficient folosind hardware de consum, iar funcțiile sale de păstrare a confidențialității îmbunătățesc și fungibilitatea—monedele XMR individuale sunt indistincte una de alta și nu pot fi incluse pe liste negre. În ciuda poziției sale puternice în comunitatea crypto, Monero a fost subiectul unui control de reglementare din cauza preocupărilor legate de potențiala utilizare în activități ilicite. Totuși, rămâne cea mai adoptată monedă de confidențialitate de pe piață astăzi.

    De ce Monero?

    Monero se tranzacționează la 537,03 $, după ce a extins un raliu de șapte săptămâni care a făcut din august cea mai puternică lună a sa din aprilie 2021. XMR a câștigat peste 46% de la începutul lunii și a trecut decisiv peste 500 $, pe măsură ce cererea pentru criptomonede axate pe confidențialitate s-a intensificat. Avansul a fost deosebit de notabil având în vedere disponibilitatea limitată a Monero pe marile exchange-uri centralizate, iar o rezistență similară a altor monede de confidențialitate sugerează că mișcarea face parte dintr-o rotație mai amplă către acest sector.

    Activitatea din derivate s-a accelerat odată cu raliul, adăugând potențial la volatilitatea recentă. Open interest-ul Monero aproape s-a dublat de la aproximativ 131 de milioane de dolari la începutul lunii august la aproape 260 de milioane de dolari, apropiindu-se de maximul istoric de 277 de milioane de dolari înregistrat în ianuarie. Lichidările short au depășit, de asemenea, semnificativ lichidările long, sugerând că achizițiile forțate ar fi putut contribui la creștere. Între timp, THORChain a introdus, potrivit relatărilor, suport nativ pentru Monero, permițând swap-uri între XMR și active precum Bitcoin și Ethereum și îmbunătățind potențial accesul la criptomonedă în afara exchange-urilor centralizate.

    Open interest-ul Monero se apropie de recordul său anterior pe măsură ce activitatea din derivate se accelerează. Sursa: CoinGlass

    Momentum-ul rămâne ferm în favoarea cumpărătorilor, dar avansul rapid a împins XMR în teritoriu supracumpărat, iar poziționarea în derivate este aproape de niveluri record. Această combinație ar putea produce o volatilitate ridicată dacă traderii încep să își ia profitul sau dacă pozițiile cu levier sunt închise. Pe de altă parte, interesul susținut pentru activele de confidențialitate și accesibilitatea îmbunătățită prin THORChain ar putea oferi suport fundamental, lăsând traderii concentrați pe întrebarea dacă Monero își poate consolida breakout-ul peste 500 $ după una dintre cele mai puternice performanțe lunare din ultimii ani.

    9. Chainlink

    Chainlink este o rețea descentralizată de oracole care permite blockchain-urilor și contractelor smart să acceseze în siguranță date de încredere din surse externe. Este concepută pentru a rezolva așa-numita „problemă a oracolului”, care descrie provocarea cu care se confruntă blockchain-urile atunci când încearcă să obțină informații care există în afara propriilor lor medii. Prin conectarea aplicațiilor on-chain cu date off-chain, Chainlink face posibilă susținerea unor cazuri de utilizare care nu s-ar putea baza doar pe informații native blockchain.

    Chainlink s-a impus drept soluția dominantă de oracole în finanțele descentralizate și înregistrează, de asemenea, o adopție tot mai mare în domenii precum tokenizarea activelor din lumea reală. Protocoalele DeFi pot folosi Chainlink pentru a oferi contractelor smart date despre prețurile criptomonedelor de pe exchange-uri centralizate, în timp ce platformele RWA pot obține evaluări de piață precise, cu un risc mai mic de manipulare. Acest lucru poate ajuta proprietățile imobiliare tokenizate, mărfurile și alte active să mențină evaluări on-chain fiabile și actuale.

    De ce Chainlink?

    Investitorii în cripto ar putea dori să urmărească îndeaproape Chainlink, pe măsură ce continuă să se impună ca infrastructură esențială pentru finanțele tokenizate. Mișcarea BitGo de a selecta Chainlink CCIP drept singura infrastructură cross-chain pentru WBTC și viitoarele active emise de BitGo este un vot notabil de încredere în tehnologia Chainlink de securitate și interoperabilitate.

    Chainlink operează deja la o scară substanțială. Infrastructura sa a facilitat un volum de tranzacții de peste 32 de trilioane de dolari, protejează peste 110 miliarde de dolari în DeFi și aplicații cross-chain și susține aproximativ 70% din valoarea DeFi dependentă de oracole la nivel global. CCIP se extinde rapid și el, volumul trimestrial urcând la 4,9 miliarde de dolari în T2 2026.

    O oportunitate potențială și mai mare vine din extinderea tokenizării activelor din lumea reală. Standard Chartered estimează că activele onchain tokenizate ar putea ajunge la 4 trilioane de dolari până la sfârșitul lui 2028 și consideră că Chainlink este deosebit de bine poziționat pentru a furniza infrastructura de date, interoperabilitate și conformitate necesară pentru a susține aceste active.

    Aceste perspective au determinat Standard Chartered să atribuie LINK un preț țintă de 200 de dolari pentru sfârșitul anului 2030, parțial pe baza proiecțiilor conform cărora generarea de comisioane a Chainlink ar putea crește de aproximativ 25 de ori. Un preț de 200 de dolari pentru LINK ar implica un potențial de creștere de peste 2.300% față de nivelul actual.

    Rețeaua în expansiune de relații instituționale a Chainlink, inclusiv Swift, DTCC, JPMorgan, Mastercard, UBS, Fidelity și BitGo, consolidează și mai mult teza investițională. Cazul este simplu: dacă o parte mai mare a sistemului financiar global se mută onchain, Chainlink ar putea deveni unul dintre principalii furnizori de infrastructură care permit această tranziție.

    10. Cardano

    Cardano este o platformă blockchain descentralizată, open-source, concepută pentru contracte inteligente și aplicații descentralizate (dApps), cu un accent puternic pe scalabilitate, securitate și sustenabilitate. Lansată în 2017 de cofondatorul Ethereum, Charles Hoskinson, Cardano folosește criptomoneda sa nativă, ADA, pentru tranzacții, staking și guvernanța rețelei. Spre deosebire de multe proiecte blockchain, Cardano urmează un proces de dezvoltare bazat pe cercetare, tehnologiile sale de bază fiind supuse evaluării academice de către experți înainte de implementare.

    Cardano este alimentat de Ouroboros, unul dintre primele mecanisme de consens Proof-of-Stake (PoS) supuse evaluării de către experți, permițând rețelei să obțină securitate consumând doar o fracțiune din energia necesară blockchain-urilor Proof-of-Work precum Bitcoin. Blockchain-ul este împărțit în două straturi: Cardano Settlement Layer (CSL), care gestionează tranzacțiile ADA, și Cardano Computation Layer (CCL), care execută contractele inteligente și aplicațiile descentralizate prin platforma Plutus.

    Ecosistemul Cardano susține sute de aplicații descentralizate care acoperă finanțe descentralizate (DeFi), NFT-uri, jocuri, portofele și alte servicii blockchain. Oferta maximă de ADA este plafonată la 45 de miliarde de monede, recompensele pentru staking fiind distribuite validatorilor rețelei care ajută la securizarea blockchain-ului. Fiind una dintre cele mai mari criptomonede după capitalizarea de piață, Cardano continuă să evolueze printr-o foaie de parcurs în mai multe etape, axată pe descentralizare, scalabilitate, guvernanță și interoperabilitate, poziționându-se ca una dintre platformele de top pentru contracte inteligente din industria cripto.

    De ce Cardano?

    Cardano se tranzacționează la 0,1876 dolari după ce a câștigat aproape 10%, pe măsură ce investitorii și-au mutat atenția către următoarea etapă majoră de dezvoltare a blockchain-ului. După actualizarea cu succes Van Rossem din iulie, atenția s-a îndreptat spre viitoarea eră Dijkstra, care urmărește să îmbunătățească semnificativ scalabilitatea prin funcții precum Nested Transactions, Linear Leios și Peras. Deși nu este de așteptat ca aceste actualizări să ajungă pe mainnet până la sfârșitul lui 2026, foaia de parcurs a consolidat încrederea în direcția tehnică pe termen lung a Cardano.

    Raliul a fost susținut și de o acumulare reînnoită din partea investitorilor mari. Potrivit Santiment, portofelele balenă au achiziționat peste 240 de milioane de ADA în ultimele cinci zile, contribuind la o creștere de preț de 22%. Combinația dintre activitatea tot mai mare a balenelor și optimismul legat de foaia de parcurs a dezvoltării Cardano sugerează că investitorii încep să se poziționeze înaintea viitoarelor actualizări ale rețelei, deși analiștii notează că evoluția prețului pe termen lung va depinde, în cele din urmă, de execuția cu succes și de creșterea mai amplă a ecosistemului.

    În ciuda câștigurilor recente, Cardano rămâne mult sub maximul său istoric anterior, lăsând suficient loc pentru recuperare dacă actualizările rețelei se traduc într-o activitate mai mare a dezvoltatorilor, o adopție on-chain mai puternică și o cerere crescută pentru ecosistem.

    11. Hyperliquid

    Hyperliquid este o bursă descentralizată de contracte futures perpetue construită pentru a rivaliza cu platformele centralizate de tranzacționare în ceea ce privește viteza, lichiditatea și experiența utilizatorului—totul rămânând complet on-chain. Spre deosebire de DEX-urile tradiționale, care adesea se confruntă cu blocaje de performanță, Hyperliquid folosește un blockchain layer-1 personalizat, de înaltă performanță, optimizat special pentru tranzacționare. Acest lucru îi permite să ofere latență ultra-scăzută, debit ridicat și o experiență de tranzacționare fără întreruperi, fără a se baza pe validatori externi sau pe rollup-uri.

    Una dintre inovațiile-cheie ale Hyperliquid este modelul său bazat pe carnetul de ordine, ceea ce este neobișnuit printre platformele descentralizate. În timp ce multe DEX-uri folosesc market makeri automatizați (AMM-uri), Hyperliquid implementează un central limit order book (CLOB), oferind traderilor mai mult control asupra executării ordinelor și spread-uri mai strânse. Acest design îl face deosebit de atractiv pentru traderii profesioniști și de înaltă frecvență, care se așteaptă la receptivitatea burselor centralizate, dar doresc lipsa de încredere specifică DeFi. Bazele sale profunde de lichiditate și integrarea strânsă cu activele nativ cripto îi îmbunătățesc și mai mult dinamica de tranzacționare.

    De ce Hyperliquid?

    Tokenul HYPE al Hyperliquid se tranzacționează la $63.27 după un avans puternic de mai multe săptămâni, avântul accelerându-se odată cu creșterea activității ETF. ETF-urile HYPE listate în SUA de la 21Shares (THYP) și Bitwise (BHYP) au înregistrat acum aproape $41 milioane în volum total de tranzacționare de la lansare, cu rulajul zilnic crescând cu aproximativ 50% săptămâna aceasta. Pentru ETF-urile lansate recent, un asemenea tip de expansiune a volumului după debut este atipic, deoarece majoritatea produselor văd interes concentrat la început, înainte de a se estompa. În schimb, fondurile legate de HYPE își construiesc participarea într-un climat mai larg de aversiune la risc în acțiuni, obligațiuni, aur și chiar Bitcoin.

    Momentul a amplificat narațiunea. În timp ce principalele clase de active au stagnat sau au înregistrat corecții, HYPE a depășit performanțele, crescând puternic de la începutul anului și atrăgând rotație de capital. Cele două ETF-uri au înregistrat cea mai puternică zi combinată de intrări nete din această săptămână, la $25.5 milioane, sugerând că expunerea instituțională crește dincolo de speculațiile din săptămâna lansării. În același timp, rapoartele indică faptul că portofele asociate cu Grayscale au acumulat și au mizat HYPE în valoare de aproximativ $25 milioane, consolidând ideea că administratorii de active se poziționează înaintea unor eventuale aprobări suplimentare de ETF-uri.

    Graficul prețului HYPE/USDT pe trei zile. Sursa: TradingView

    Din punct de vedere structural, atractivitatea Hyperliquid depășește avântul prețului tokenului. Protocolul a capturat o cotă dominantă din activitatea onchain de futures perpetue, poziționându-se ca un loc de tranzacționare pentru instrumente derivate cu debit ridicat, mai degrabă decât ca un instrument de tranzacționare pe un singur activ. Dacă intrările în ETF-uri persistă și volumele onchain rămân ridicate, cazul de evaluare pentru HYPE va depinde tot mai mult de generarea susținută de comisioane și de extinderea ecosistemului. Totuși, având în vedere viteza raliului recent, ar trebui așteptată volatilitate pe termen scurt, pe măsură ce poziționarea cu efect de levier se ajustează la niveluri de preț mai ridicate.

    12. BNB

    BNB (fostul Binance Coin) este o criptomonedă creată de populara bursă de criptomonede Binance. Binance este cea mai mare bursă de criptomonede din lume, permițând utilizatorilor să cumpere, să vândă și să tranzacționeze o gamă largă de active digitale.

    BNB a fost inițial unul dintre tokenurile ERC-20 de pe blockchain-ul Ethereum, dar ulterior a migrat pe propriul său blockchain, cunoscut sub numele de BNB Chain. BNB este folosit ca token utilitar în ecosistemul Binance și are o varietate de cazuri de utilizare. De exemplu, utilizatorii pot folosi BNB pentru a plăti comisioanele de tranzacționare pe bursa Binance, pentru a primi reduceri la comisioanele de tranzacționare, pentru a participa la vânzările de tokenuri de pe Binance Launchpad și pentru a cumpăra bunuri și servicii de la comercianți care acceptă BNB ca plată.

    Una dintre caracteristicile unice ale BNB este modelul său deflaționist. Binance folosește o parte din profiturile sale în fiecare trimestru pentru a răscumpăra și a arde tokenuri BNB, reducând în timp oferta totală de tokenuri. Acest mecanism este conceput pentru a crea raritate și a crește valoarea BNB în timp, având ca obiectiv final reducerea ofertei circulante de BNB de la cei 200 de milioane inițiali la 100 milioane BNB.

    De ce BNB?

    BNB a recucerit $900 săptămâna aceasta după o revenire puternică din zona de cerere $800–$820, iar mai multe structuri tehnice optimiste se aliniază acum în spatele unei posibile împingeri înapoi spre $1,000 în decembrie. Un model dublu fund pe graficul de 4 ore, combinat cu o ieșire clară dintr-un pană descendentă de mai multe săptămâni, semnalează slăbirea impulsului vânzătorilor și o apetență reînnoită din partea cumpărătorilor la scădere. Hărțile de căldură ale lichidărilor arată peste $112 milioane în lichidări short concentrate în apropierea $1,020, sugerând că o mișcare către acel nivel s-ar putea accelera rapid dacă BNB sparge și menține peste $900–$920.

    Modelul dublu fund și ieșirea din pană ale BNB indică spre un țintă de peste $1,000
    Modelul dublu fund și ieșirea din pană ale BNB indică spre o țintă de peste $1,000. Sursa: Bitcoinwallah / TradingView

    Totuși, narațiunea BNB din această săptămână a gravitat și în jurul turbulențelor din sectorul trezoreriei corporative. YZi Labs al lui CZ a lansat o tentativă formală de a restructura consiliul de administrație al CEA Industries — cea mai mare companie publică ce deține BNB — acuzând conducerea că distruge valoarea pentru acționari după ce acțiunea a scăzut cu 89% față de maximul din iulie. YZi urmărește să anuleze modificările recente ale statutului, să extindă consiliul și să-și instaleze propriii candidați, susținând că CEA nu a reușit să-și execute strategia de a deveni compania de trezorerie BNB lider. CEA a răspuns reafirmându-și angajamentul față de strategia BNB, în timp ce a deschis un dialog cu YZi pentru a rezolva preocupările.

    Acțiunile CEA se prăbușesc în timp ce YZi Labs împinge pentru preluarea consiliului
    Acțiunile CEA se prăbușesc în timp ce YZi Labs împinge pentru preluarea consiliului. Sursa: Google Finance

    Acțiunile CEA se prăbușesc în timp ce YZi Labs împinge pentru preluarea consiliului. Sursa: Google FinanceÎn ciuda dramei de guvernanță și a presiunii mai largi a pieței, BNB s-a menținut mai bine decât multe active cu capitalizare mare în acest trimestru, depășind performanțele chiar și în timp ce se tranzacționează mult sub maximul istoric de la mijlocul lunii octombrie, de $1,367. Deținerile raportate de CEA de 515,054 BNB, la un preț mediu de intrare de $851, plasează trezoreria sa ușor sub apă, însă BNB rămâne în sine în creștere cu 17.8% de la începutul anului, întărindu-și rezistența relativă în timpul celei mai recente scăderi. Dacă structurile tehnice optimiste continuă să se mențină — și mai ales dacă aglomerările de lichidări încep să fie declanșate — analiștii spun că BNB ar putea, în mod fezabil, să reviziteze intervalul $1,020–$1,115 înainte de finalul anului.

    Cele mai bune criptomonede de cumpărat pe scurt

     Activ nativLansat înDescriereCapitalizare de piață*
    BitcoinBTC2009O monedă digitală P2P, open-source$1.62 tln
    EthereumETH2012Platforma lider pentru DeFi și contracte inteligente$285 bln
    ZcashZEC2016Criptomonedă axată pe confidențialitate$21.05 bln
    XRPXRP2015Principala soluție crypto de remitențe$82.18 bln
    SolanaSOL2020Platformă de contracte inteligente cu viteze mari și taxe mici$60.02 bln
    NEAR ProtocolNEAR2020Blockchain axat pe AI și scalabilitate$6.02 bln
    UniswapUNI2020Protocolul inovator de market maker automatizat$4.40 bln
    MoneroXMR2014O criptomonedă axată pe confidențialitate, cu tranzacții complet mascate$11.11 bln
    ChainlinkLINK2017Cea mai mare rețea de oracole descentralizată $8.60 bln
    CardanoADA2017Platformă de contracte inteligente bazată pe cercetare$7.59 bln
    HyperliquidHYPE2024Bursă descentralizată de contracte perpetue cu un order book eficient$19.67 bln
    BNBBNB2017Moneda nativă a bursei Binance$97.59 bln

    Cea mai bună crypto de cumpărat pentru începători

    Dacă abia începi în crypto, este recomandabil să te limitezi la proiecte de criptomonede mai puțin predispuse la volatilitate și, în general, mai consacrate. Deși această abordare are un dezavantaj, deoarece devine mult mai dificil să te aștepți la câștiguri de trei cifre sau mai mari, marele avantaj este că nu ești expus la proiecte care ar putea eșua și, astfel, să-ți pierzi întreaga investiție. 

    Pentru a identifica proiecte stabile și, prin urmare, cu volatilitate redusă, poți începe urmând parametrii enumerați mai jos:

    • Activul crypto are o capitalizare de piață care îl plasează în top 100 al criptomonedelor (aproximativ 200 de milioane de dolari începând cu toamna lui 2026)
    • Activul crypto este disponibil pentru tranzacționare pe cele mai bune platforme de exchange crypto și poate fi schimbat în monede fiat
    • Activul crypto se bucură de o lichiditate sănătoasă (100 de milioane de dolari/zi și mai mult), ceea ce îți permite să execuți ordine de cumpărare și vânzare rapid și fără slippage 
    • Activul crypto face parte dintr-un proiect crypto reputat, cu obiective clare, un roadmap realist și produse și servicii care urmăresc să rezolve probleme din lumea reală

    Câteva dintre cele mai bune cryptos de cumpărat pentru începători sunt cele care respectă criteriile de mai sus și și-au câștigat poziția pe piața crypto datorită securității solide, produselor și serviciilor populare și potențialului clar de creștere. Câteva investiții crypto prietenoase pentru începători sunt:

    • Bitcoin
    • Ethereum
    • Litecoin
    • Cardano
    • BNB

    Merită menționat că investițiile în criptomonede sunt, prin natura lor, riscante, chiar dacă te limitezi la cele mai mari și mai reputate proiecte. Motivul este simplu – sectorul crypto este relativ nou, iar peisajul ar putea arăta complet diferit în viitor.

    Cea mai bună crypto pentru termen lung

    Când decizi ce criptomonedă să cumperi pe termen lung, este important să iei în considerare proiecte bine consacrate, cu o comunitate puternică, foarte lichide, cu o capitalizare de piață mare și cu un motiv clar de existență (cum ar fi rezolvarea unei probleme reale, introducerea unor funcționalități noi etc.). Fără aceste caracteristici, un proiect ar putea să nu supraviețuiască pe termen lung, transformându-l într-o investiție proastă pe termen lung.

    Merită menționat că, de regulă, cei mai mulți investitori crypto pe termen lung caută proiecte care au potențialul de a genera randamente decente, dar care oferă și un anumit grad de stabilitate a investiției. În linii mari, doar cele mai mari criptomonede se potrivesc acestui profil, deoarece altele au o capitalizare de piață și o lichiditate reduse, ceea ce nu promite bine pentru un angajament pe termen lung (cu excepția cazului în care ești pregătit să îți asumi mai mult risc).

    Pe lângă Bitcoin și Ethereum, există o serie de alte criptomonede care îndeplinesc criteriile de a fi investiții crypto cu risc scăzut, pe termen lung.

    Dacă intenționezi să păstrezi activele tale digitale pentru o perioadă mai lungă de timp, cel mai bine este să te ocupi singur de custodia cripto. Păstrarea unor sume mari de criptomonede pe un exchange poate fi riscantă, așa cum am văzut de-a lungul anilor odată cu prăbușirea unor exchange-uri cunoscute precum Mt. Gox și FTX. Folosește unul dintre portofelele hardware cripto de încredere pentru a-ți stoca criptomonedele. Portofelele hardware Ledger, de exemplu, îți permit să îți gestionezi ușor deținerile cripto și oferă un grad mult mai ridicat de securitate decât exchange-urile cripto sau chiar portofelele software cripto.

    Cel mai bun loc pentru a cumpăra criptomonede

    Un aspect crucial de luat în considerare atunci când alegi ce platformă să folosești pentru a cumpăra cripto este gama de criptomonede și perechi de tranzacționare disponibile. Deoarece diferite exchange-uri suportă active digitale variate, este important să alegi o platformă care să acomodeze criptomonedele specifice pe care intenționezi să le tranzacționezi.

    În plus, evaluarea lichidității și volumului de tranzacționare al unui exchange este esențială. O lichiditate mai mare duce, în general, la o stabilitate mai bună a prețului și la executări mai rapide ale tranzacțiilor. Mai mult, este prudent să examinezi comisioanele percepute de exchange, incluzând comisioanele de depunere, retragere și tranzacționare. Compararea structurilor de comisioane între diferite exchange-uri te poate ajuta să identifici opțiunea cea mai rentabilă, care se aliniază stilului tău de tranzacționare. Cu acestea spuse, iată câteva dintre cele mai bune exchange-uri de pe piață în acest moment:

    • Binance – Cel mai bun exchange de criptomonede per ansamblu
    • KuCoin – Cel mai bun exchange pentru tranzacționarea de altcoins
    • Kraken – Un exchange centralizat cu cea mai bună securitate

    Analizând cu atenție acești factori, poți lua o decizie informată și poți alege un exchange de criptomonede care să îndeplinească cerințele tale pentru securitate, varietate, lichiditate și accesibilitate.

    Cum alegem cele mai bune criptomonede de cumpărat

    La CoinCheckup, oferim prețuri în timp real pentru peste 40.000 de criptomonede, iar lista crește cu zeci în fiecare zi. După cum îți poți imagina, alegerea a douăsprezece criptomonede de top dintr-un set de date atât de uriaș poate fi dificilă și va duce cu siguranță la omiterea unor proiecte care ar trebui prezentate. Pentru a minimiza șansa ca acest lucru să se întâmple, urmăm anumite criterii atunci când încercăm să identificăm cele mai bune criptomonede în care să investim.

    Disponibilitate 

    Unul dintre cei mai importanți factori pentru orice investiție în criptomonede este disponibilitatea activului cripto, adică cât de ușor poate fi cumpărat și vândut pe diverse exchange-uri de criptomonede. Avem tendința să evităm activele care nu sunt disponibile pe exchange-uri majore și care necesită proceduri complicate pentru a fi obținute.

    Capitalizare de piață

    Un alt indicator important pentru a identifica dacă merită acoperit un proiect cripto este capitalizarea sa de piață. O capitalizare de piață mare înseamnă că proiectul a atins un anumit nivel de adopție din partea utilizatorilor, făcând investiția mai puțin riscantă.

    Potenzial de creștere

    Deși acest indicator este în mare parte subiectiv, el este totuși un criteriu important pe baza căruia ne alcătuim selecția. Nu vom prezenta proiecte despre care credem că stagnează sau că nu au un potențial real de creștere în viitor.

    Scop și caz de utilizare

    Luăm în considerare scopul și cazul de utilizare al criptomonedei, în special într-un context real. Unele criptomonede se concentrează pe industrii sau aplicații specifice, precum finanțele descentralizate, gamingul sau gestionarea lanțului de aprovizionare.

    Echipă și dezvoltare

    Echipa și persoanele implicate în proiect îți pot spune multe despre potențialul unui anumit proiect cripto. Analizăm experiența, expertiza și istoricul echipei și evaluăm activitatea de dezvoltare și actualizările pentru a ne asigura că proiectul este menținut activ și evoluează.

    Concluzia: Ce crypto ar trebui să cumperi chiar acum?

    Decizia privind ce crypto să cumperi acum depinde de propriul tău profil de risc și de obiectivele de investiție. Pentru unii, a investi într-un activ crypto cu un istoric dovedit precum Bitcoin este singurul tip de expunere la crypto pe care sunt dispuși să și-l asume.

    Între timp, cei cu o toleranță mai mare la risc ar putea considera Bitcoin prea stabil, orientându-se în schimb către proiecte mai noi și mai mici, care oferă un potențial de creștere mai mare. 

    Dacă ești în căutare de mai multe idei de investiții, consultă secțiunea noastră predicții de preț crypto.

  • 17 cele mai bune portofele hardware pentru criptomonede: cele mai bune soluții de stocare crypto pentru 2026

    17 cele mai bune portofele hardware pentru criptomonede: cele mai bune soluții de stocare crypto pentru 2026

    10 Best Crypto Hardware Wallets: Top Crypto Storage Solutions for 2023

    Deși există multe modalități de a vă păstra activele criptomonede, nu toate tipurile de portofele sunt egale din punct de vedere al siguranței. Deși lăsarea monedelor pe bursele centralizate este fără îndoială cea mai comodă metodă, este și cea mai puțin sigură modalitate de a vă păstra prețioasele active digitale. Există nenumărate povești tragice despre cum investitorii au pierdut portofolii crypto de valoare mare deoarece le-au păstrat pe o bursă care a falimentat, cel mai recent exemplu notoriu fiind colapsul FTX din noiembrie 2022.

    Comparativ cu bursele, chiar și păstrarea monedelor în portofele web, mobile sau desktop, unde dumneavoastră sunteți deținătorul cheilor private ale portofelului, este o opțiune mult mai sigură. Cu toate acestea, portofelele hardware offline (numite și „cold storage”) sunt, fără îndoială, cea mai sigură metodă de stocare a criptomonedelor. Portofelele crypto hardware sunt fabricate din materiale durabile și se conectează la rețea doar atunci când doriți să mutați fondurile din ele sau către ele, ceea ce le face extrem de rezistente la tentativele de hacking.

    Lista celor mai bune portofele hardware crypto pentru 2026:

    1. Ledger Nano X – Cel mai bun portofel hardware pentru majoritatea deținătorilor de criptomonede
    2. Ledger Nano S Plus – O opțiune accesibilă de la Ledger
    3. Trezor Safe 5 – Modelul emblematic de portofel hardware Trezor
    4. Trezor Safe 7 – Portofel Trezor de nouă generație, cu îmbunătățiri sporite de securitate
    5. ShapeShift KeepKey – Un portofel hardware ieftin care nu face compromisuri la capitolul securitate
    6. Trezor Safe 3 – Un portofel hardware simplu, dar sigur, de la Trezor
    7. Ledger Nano (5th Gen) – Cel mai nou model Ledger, care oferă viteză și performanță îmbunătățite
    8. NGRAVE ZERO – Portofel puternic, cu o multitudine de protocoale de securitate
    9. Ledger Flex – O opțiune high-end cu afișaj touchscreen E Ink
    10. Cypherock X1 – Un portofel hardware fără seed, cu autentificare multifactor bazată pe NFC
    11. Ledger Stax – Un portofel crypto premium, conceput pentru utilizatorii avansați
    12. Coinkite ColdCard Mk4 – Un portofel hardware crypto cu adevărat air-gapped
    13. CoolWallet S – Un portofel crypto extrem de portabil, asemănător unui card de credit
    14. SecuX V20 – Un portofel robust cu conectivitate dublă și un touchscreen mare, cu răspuns rapid
    15. Tangem – Un portofel hardware simplu și ușor
    16. Keystone Pro – Un portofel hardware sigur, alimentat de baterii AAA
    17. Shift Crypto BitBox02 – Un portofel crypto capabil să se conecteze la noduri Bitcoin complete

    Cele mai bune 17 portofele hardware crypto în 2026: O prezentare detaliată

    De-a lungul anilor, pe piață au apărut multe tipuri și branduri diferite de portofele hardware crypto, ceea ce face tot mai dificilă alegerea unuia. Portofelele hardware diferă mult în ceea ce privește funcțiile de backup, numărul de blockchain-uri suportate, materialele folosite și, de asemenea, prețul. Pentru a face decizia puțin mai ușoară, am pregătit o prezentare generală a celor mai bune portofele hardware crypto de pe piață astăzi.

    1. Ledger Nano X – Cel mai bun portofel hardware pentru majoritatea deținătorilor de crypto

    Ledger Nano X este produsul flagship al companiei franceze Ledger și este adesea considerat unul dintre cele mai bune și mai versatile portofele hardware pentru criptomonede de pe piață. Acest portofel hardware se remarcă printr-un cip secure element certificat CC EAL5+ și suportă peste 15.000 de criptomonede, fiind astfel o opțiune de stocare potrivită pentru aproape orice utilizator de criptomonede. În plus, Ledger Nano X este compatibil cu aproape toate sistemele de operare populare, inclusiv Android, iOS, MacOS, Windows și Linux. Portofelul hardware poate fi conectat fie prin USB, fie prin Bluetooth, una dintre cele mai mari diferențe care îl disting de Nano S.

    Portofelul folosește software-ul proprietar Ledger Live de la Ledger, care simplifică gestionarea criptomonedelor și generarea și restaurarea frazei seed. Un mic ecran de pe portofelul hardware oferă utilizatorului feedback vizual imediat, făcând procesele mai intuitive. În plus, Nano X nu doar că suportă un număr uriaș de crypto, ci se poate conecta și cu un impresionant număr de 100 de aplicații. Integrarea cu hot wallet-uri precum MetaMask și alte portofele Web3 este un alt avantaj al Ledger Nano X, permițând utilizatorilor să acceseze platforme DeFi și dApps blockchain.

    Nu în ultimul rând, portofelele hardware Ledger nu au fost exploatate și nu li s-au descoperit vulnerabilități, ceea ce ilustrează bine angajamentul companiei față de standarde de securitate de top. Prețul de piață de 99 USD plasează Ledger Nano X printre portofelele hardware crypto mai accesibile, mai ales în comparație cu ofertele mai noi și mai premium ale Ledger. În ciuda vechimii sale, securitatea și integrările dApp ale Nano X îl fac în continuare unul dintre cele mai bune portofele hardware disponibile în 2026.

    Avantajele Ledger Nano X:

    • Suportă peste 15.000 de criptomonede
    • Conexiuni USB-C și Bluetooth
    • Capacitate pentru până la 100 de aplicații
    • Cip securizat certificat (CC EAL5+)

    Dezavantajele Ledger Nano X:

    • Interfața necesită puțin timp pentru a te obișnui cu ea

    2. Ledger Nano S Plus – O opțiune prietenoasă cu bugetul de la Ledger

    Ledger Nano S Plus este un portofel hardware crypto foarte sigur, care oferă multe dintre funcțiile modelului Nano X mai scump, dar la un preț mai mic. Ledger Nano S Plus suportă, de asemenea, peste 15.000 de criptomonede și îți permite să instalezi până la 100 de aplicații. Dispune de aceleași sisteme avansate de securitate ca și opțiunea sa mai scumpă, inclusiv un element de securitate certificat CC EAL5+. Acest portofel hardware utilizează software-ul Ledger Live, care simplifică procesul de creare a unui portofel nou sau de transfer al vechiului tău portofel pe o platformă nouă.

    Pe de altă parte, Ledger Nano S Plus are o capacitate de stocare de 1,5 MB, ceea ce este puțin mai puțin decât Ledger Nano X, care are 2 MB. Deși majoritatea utilizatorilor obișnuiți de portofele hardware ar trebui să considere cei 1,5 MB de stocare mai mult decât suficienți, unii ar putea simți lipsa suportului Bluetooth, pe care Ledger Nano S Plus nu îl are. Totuși, conectivitatea doar prin USB a Nano S Plus elimină nevoia de baterie, ceea ce face ca Ledger Nano S Plus să fie foarte ușor (cântărește doar 21 de grame). Portofelul este disponibil în cinci culori diferite, inclusiv Matte Black, Mystic White, BTC Orange, Deepsea Blue și Ice.

    Ledger Nano S Plus este plin de funcții și este disponibil la jumătate din prețul lui Nano X. Acest lucru face din Ledger Nano S Plus unul dintre cele mai populare portofele hardware crypto. De fapt, Nano S Plus pare să continue moștenirea predecesorului său, Nano S, care a fost un bestseller printre portofelele hardware atunci când a fost lansat în 2016.

    Avantajele Ledger Nano S Plus:

    • Suportă mai mult de 15.000 de criptomonede
    • Securitate de top (cip certificat CC EAL5+)
    • Accesibil (cu prețul de 49 $)
    • Printre cele mai bine vândute portofele hardware

    Dezavantajele Ledger Nano S Plus:

    • Fără conectivitate Bluetooth
    • Interfața și navigarea dispozitivului pot fi complicate pentru utilizatorii începători

    3. Trezor Safe 5 – portofelul hardware emblematic al Trezor

    Trezor Safe 5 este un portofel hardware avansat, de generație următoare, conceput pentru a oferi securitate de top, menținând în același timp ușurința de utilizare în prim-plan. Suportă peste 9.000 de criptomonede, inclusiv Bitcoin, Ethereum și tokenuri ERC-20, și le permite utilizatorilor să trimită, să primească și să pună la miză active direct prin aplicația desktop Trezor Suite sau portofele terțe compatibile, precum MetaMask.

    Acest model introduce noul ecran tactil color Trezor Touch de 1,54 inci, cu feedback haptic, oferind o experiență de utilizare mai intuitivă și mai tactilă în comparație cu versiunile anterioare. Construit cu transparență open-source, acesta include un Secure Element EAL 6+ pentru protecție offline și online îmbunătățită. Trezor Safe 5 include și un slot pentru card microSD pentru opțiuni suplimentare de securitate, iar ecranul Gorilla Glass 3, împreună cu placa din spate din aluminiu anodizat, îl fac atât durabil, cât și premium la atingere.

    Pentru backup, utilizatorii se pot baza pe o nouă sămânță de recuperare de 20 de cuvinte, cu suport opțional pentru Multi-share Backup, ceea ce face mai sigură restaurarea portofelelor în caz de pierdere sau deteriorare. Dispozitivul rămâne protejat prin PIN și frază de acces, asigurând că doar utilizatorii autorizați pot accesa fondurile stocate. Conectivitatea este asigurată prin USB-C și, deși suportă Windows, macOS, Linux și Android, tot nu există o aplicație iOS nativă.

    Cu un preț de 129 $, Trezor Safe 5 se evidențiază ca o alegere sigură și rafinată de portofel hardware pentru cei care prioritizează atât criptarea puternică, cât și designul modern.

    Avantajele Trezor Safe 5:

    • Ecran tactil color viu, cu feedback haptic
    • Ecran Gorilla Glass rezistent și placă din spate din aluminiu
    • Suportă Multi-share Backup și protecție microSD

    Dezavantajele Trezor Safe 3:

    • Fără suport nativ pentru iOS
    • Mai scump decât portofelele de nivel de intrare

    4. Trezor Safe 7 – Portofel Trezor de nouă generație, cu upgrade-uri de securitate îmbunătățite

    Trezor Safe 7 este cel mai nou portofel hardware emblematic de la Trezor, construit cu un accent puternic pe securitatea open-source pe termen lung. Cu un preț de 249 USD, este cel mai avansat model al companiei de până acum și primul portofel hardware comercializat ca fiind pregătit pentru era cuantică. Dispozitivul folosește o arhitectură cu două cipuri, care combină cipul open-source Tropic Zero One (TROPIC01) cu un element securizat EAL6+ fără NDA, permițând audituri de securitate independente fără a se baza pe componente închise.

    Acest design hardware transparent diferențiază Safe 7 de majoritatea portofelelor concurente. Prin eliminarea NDA-urilor la nivel de cip, Trezor permite inspecția completă de către terți, menținând în același timp un standard ridicat de securitate. Această abordare consolidează filosofia de autocustodie a Trezor, oferind utilizatorilor control direct asupra cheilor lor private, fără a sacrifica verificabilitatea sau protecția.

    Pe partea de hardware, Safe 7 are un ecran tactil color de 2,5 inci, edge-to-edge, vizibil mai mare decât modelele Trezor anterioare. Portofelul este găzduit într-o carcasă din aluminiu dintr-o singură piesă, cu o placă spate din Gorilla Glass 3 și are un rating IP54 pentru rezistență de bază la praf și stropire. Suportul Bluetooth Low Energy și încărcarea wireless magnetică compatibilă Qi2 adaugă confort în utilizarea zilnică, iar bateria LiFePO₄ integrată este concepută să dureze semnificativ mai mult decât bateriile standard cu litiu.

    Folosind interfața Trezor Suite, utilizatorii pot gestiona peste 9.000 de criptomonede, pot stoca NFT-uri și pot accesa servicii de tranzacționare, staking și servicii DeFi terțe dintr-un singur panou de control. Toată comunicarea wireless este criptată și autentificată prin protocolul open-source Trezor Host Protocol (THP). Safe 7 este disponibil în mai multe opțiuni de culoare, inclusiv o ediție doar pentru Bitcoin pentru utilizatorii care preferă o configurare simplificată.

    Avantaje:

    • Arhitectură de securitate pregătită pentru era cuantică, cu un design cu două cipuri, complet auditabil
    • Componente open-source fără NDA-uri, permițând verificare completă de către terți
    • Ecran tactil mare, cu construcție durabilă din aluminiu și Gorilla Glass
    • Conectivitate Bluetooth și suport pentru încărcare wireless magnetică Qi2

    Dezavantaje:

    • Preț premium în comparație cu portofelele hardware de nivel de intrare
    • Mai mare și mai greu decât modelele Trezor mai vechi, din cauza ecranului extins

    5. ShapeShift KeepKey – Un portofel hardware ieftin care nu face compromisuri la securitate

    ShapeShift KeepKey este un portofel hardware robust, care se numără printre cele mai ieftine portofele hardware de pe piață astăzi. Deși dispozitivele KeepKey se vând cu doar 49 USD, aceste portofele nu fac compromisuri la securitate. Acest produs ShapeShift utilizează criptare hardware AES și autentificare cu 2 factori, ceea ce îi conferă un nivel de securitate comparabil cu al portofelelor enumerate mai sus. KeepKey poate implementa, de asemenea, actualizări de firmware fără a fi conectat la internet. Totuși, când trebuie să conectați dispozitivul la un computer și la internet, nu ar trebui să întâmpinați probleme, deoarece KeepKey suportă majoritatea sistemelor, inclusiv sisteme de operare pentru PC precum MacOS, Windows și Linux, precum și sisteme de operare mobile Android. Printr-un afișaj OLED mare, care ocupă întreaga suprafață frontală a dispozitivului, utilizatorul este informat constant despre ce se întâmplă cu portofelul și tranzacțiile sale.

    Cu toate acestea, orice chilipir vine cu unele compromisuri. În cazul KeepKey de la ShapeShift, cel mai mare dezavantaj este suportul destul de limitat pentru diferite criptomonede. Veți putea stoca Bitcoin, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold, Litecoin, Ethereum (împreună cu tokenurile bazate pe Ethereum), Dogecoin, Dash și nimic altceva. Portofelul nu se poate integra nici cu portofele Web3 sau aplicații DeFi. Aceasta înseamnă că până și utilizatorii mai puțin avansați, cu un portofoliu crypto diversificat, ar putea descoperi rapid că ieftinul KeepKey nu reușește să le satisfacă toate nevoile. Dacă însă căutați doar stocare la rece sigură și ieftină pentru monedele menționate mai sus, KeepKey este cu siguranță portofelul hardware de luat în considerare.

    Avantajele ShapeShift KeepKey:

    • Unul dintre cele mai ieftine portofele hardware de pe piață (49 USD)
    • Ecran OLED mare
    • Permite introducerea parolei și vizualizarea codului QR
    • Software open-source și ușor de utilizat

    Dezavantaje ale ShapeShift KeepKey:

    • Listă foarte restrânsă de criptomonede acceptate
    • Fără suport pentru portofel Web3 sau integrare dApp
    • Fără suport pentru semnătură multiplă

    6. Trezor Safe 3 – Un portofel hardware simplu, dar sigur, de la Trezor

    Trezor Safe 3 este un portofel hardware fiabil și accesibil, conceput pentru utilizatorii care doresc protecție solidă fără a plăti prețuri premium. Păstrând transparența open-source a Trezor, acesta introduce un cip Secure Element (EAL 6+) pentru a proteja cheile private, chiar și în cazul compromiterii fizice. Suportă peste 9.000 de criptomonede și se integrează perfect cu aplicația desktop Trezor Suite pentru gestionarea, trimiterea, primirea și staking-ul activelor cripto.

    Cu un preț de 59 USD, Trezor Safe 3 oferă o valoare excelentă pentru utilizatorii care preferă simplitatea și funcționalitatea robustă. Ecranul OLED de 0,96″ permite verificarea ușoară a tranzacțiilor direct pe dispozitiv, în timp ce protecția prin PIN și frază de acces consolidează securitatea. Deși nu are suport pentru microSD și ecran tactil, rămâne unul dintre cele mai de încredere portofele din segmentul mediu de pe piață, compatibil cu Windows, macOS, Linux și Android. De asemenea, suportă integrarea cu Tor și coin control pentru cei care prioritizează confidențialitatea.

    Avantaje ale  Trezor Safe 3:

    • Cip Secure Element cu protecție avansată
    • Integrare Trezor Suite pentru staking și instrumente de confidențialitate
    • Ușor, intuitiv și accesibil

    Dezavantaje ale Trezor Safe 3:

    • Fără ecran tactil sau feedback haptic
    • Fără aplicație nativă iOS
    • Nu are suport pentru card microSD

    7. Ledger Nano (generația a 5-a) – Cel mai nou model Ledger, care oferă viteză și performanță îmbunătățite

    Ledger Nano 5th Gen este cel mai nou model din seria Nano de la Ledger, poziționat între portofelele de nivel de intrare și dispozitivele premium ale brandului. Cu un preț de 179 $, oferă mare parte din funcționalitățile întâlnite în Ledger Flex și Ledger Stax, rămânând în același timp mai accesibil. De asemenea, reflectă schimbarea de terminologie a Ledger, compania referindu-se acum la dispozitivele sale drept „signers” pentru a evidenția rolul lor în autorizarea sigură a tranzacțiilor, mai degrabă decât în stocarea activelor.

    Acest model este primul dispozitiv Nano care include un touchscreen E Ink de 2,76 inci, înlocuind butoanele fizice cu o interfață mai modernă. Securitatea este gestionată de Secure Element-ul certificat CC EAL6+ de la Ledger, care izolează cheile private de restul sistemului. Suportul pentru Bluetooth și NFC permite utilizarea wireless pe dispozitivele compatibile, iar corpul ușor din plastic menține portofelul portabil, chiar dacă nu are senzația premium a modelelor mai scumpe de la Ledger.

    Nano 5th Gen vine cu un Ledger Recovery Key, permițând utilizatorilor să creeze o copie de rezervă NFC protejată prin PIN a frazei de recuperare. Aceasta oferă o alternativă mai durabilă la copiile pe hârtie și îmbunătățește opțiunile de recuperare dacă seed phrase-ul principal este pierdut. În cutie, utilizatorii primesc și un cablu USB-C și foi de recuperare, iar gestionarea activelor se face prin Ledger Wallet, unde utilizatorii pot administra mii de criptomonede, pot face staking pentru activele compatibile și se pot conecta la aplicații Web3.

    Personalizarea este un alt punct central, cu mai multe opțiuni de culoare și suport pentru imagini personalizate pe ecranul de blocare. Display-ul E Ink contribuie la o eficiență ridicată a bateriei și oferă acces facil la setările dispozitivului, controalele de securitate și funcții avansate precum protecția prin passphrase și amestecarea PIN-ului. Per ansamblu, Nano 5th Gen este conceput pentru utilizatorii care își doresc interacțiune modernă și securitate puternică, fără a trece la cele mai scumpe dispozitive de la Ledger.

    Avantaje:

    • Primul model Nano care dispune de un touchscreen complet E Ink
    • Copie de rezervă pentru recuperare cu NFC, prin Ledger Recovery Key
    • Izolare puternică a cheilor printr-un Secure Element certificat CC EAL6+
    • Funcționalitate wireless prin Bluetooth și NFC

    Dezavantaje:

    • Carcasa din plastic nu se simte la fel de premium ca Ledger Flex sau Stax
    • Are un preț mai mare decât modelele Nano anterioare, precum Nano X
    • Interfața touchscreen poate să nu fie potrivită pentru utilizatorii care preferă butoanele fizice

    8. NGRAVE ZERO – Securitate de top în industrie, cu certificare EAL7

    Dacă securitatea absolută este prioritatea ta, NGRAVE ZERO stabilește un nou standard, chiar și pentru portofele extrem de sigure precum Ledger și Trezor. Funcționând complet offline, folosește comunicare prin coduri QR, eliminând riscurile asociate cu USB, Bluetooth sau orice conectivitate wireless. Acest lucru asigură că cheile tale private rămân complet izolate de amenințările online. Acest nivel de securitate îl face unul dintre cele cele mai bune portofele air-gapped

    Portofelul se mândrește cu certificarea EAL7, cel mai înalt standard de securitate atât în industria blockchain, cât și în cea financiară. Una dintre funcțiile sale remarcabile este capacitatea de autodistrugere — dacă dispozitivul este manipulat, șterge automat toate cheile private, fără a lăsa urme pentru potențialii atacatori. Acest tip de securitate proactivă este fără egal.

    Touchscreen-ul color complet nu este doar plăcut din punct de vedere vizual, ci și foarte funcțional, făcând navigarea și verificarea tranzacțiilor simple. O altă funcție inovatoare este tehnologia sa cu senzor de lumină, care generează în siguranță cheile private direct pe dispozitiv, evitând frazele de recuperare prestabilite. Pentru un plus de securitate, portofelul se împerechează perfect cu backup-ul pe plăcuță metalică GRAPHENE, oferind o soluție de recuperare la fel de durabilă ca portofelul însuși.

    Totuși, securitatea excepțională și funcțiile avansate ale NGRAVE ZERO vin cu un preț. La puțin peste 400 $, este unul dintre cele mai scumpe portofele disponibile, ceea ce poate descuraja utilizatorii atenți la buget.

    Avantaje:

    • Design air-gapped cu comunicare prin cod QR pentru securitate offline supremă
    • Certificare EAL7 — cel mai înalt standard de securitate din industrie
    • Funcția de autodistrugere șterge cheile private dacă este manipulat
    • Tehnologie cu senzor de lumină pentru generarea sigură, pe dispozitiv, a cheilor private
    • Ecran tactil color, integral, simplifică navigarea și verificarea tranzacțiilor
    • Placă metalică durabilă GRAPHENE pentru backup și recuperare robuste

    Dezavantaje:

    • Preț ridicat de peste 400 $
    • Lipsa conectivității wireless sau USB ar putea fi incomodă pentru unii utilizatori
    • Dimensiune mai mare comparativ cu portofelele subțiri, portabile

    9. Ledger Flex – O opțiune premium cu afișaj touchscreen E Ink

    Ledger Flex este cel mai recent portofel hardware de la Ledger din gama medie spre premium, conceput pentru a echilibra securitatea puternică cu o experiență de utilizare mai confortabilă. Are un ecran tactil E Ink de 2,84 inci, care face revizuirea și confirmarea tranzacțiilor mai ușoară decât pe modelele Ledger Nano. Portofelul suportă atât conectivitate USB-C, cât și Bluetooth, permițându-i să funcționeze perfect cu computere desktop, laptopuri și dispozitive mobile.

    În ceea ce privește securitatea, Flex folosește Secure Element-ul Ledger certificat EAL6+ CC, care izolează cheile private de restul sistemului. Utilizatorii pot instala până la 100 de aplicații crypto pe dispozitiv și pot accesa peste 15.000 de active suportate prin integrări terțe. Gestionarea activelor, staking-ul și accesul la dApp-uri sunt realizate prin Ledger Wallet, oferind utilizatorilor o singură interfață pentru utilizarea de zi cu zi.

    La 249 $, Ledger Flex se situează în partea superioară a pieței portofelelor hardware. Acest preț are mai mult sens pentru utilizatorii care fac tranzacții în mod regulat sau apreciază ecranul mai mare și funcțiile de personalizare, cum ar fi ecranele de blocare personalizate cu imagini sau NFT-uri. Pentru stocare la rece de bază sau utilizare ocazională, costul poate fi mai greu de justificat în comparație cu modelele Ledger mai simple.

    Pentru utilizatorii dispuși să cheltuiască mai mult, Stax de la Ledger oferă un ecran și mai mare și detalii premium suplimentare, la un preț semnificativ mai ridicat. Flex se poziționează ca o variantă de mijloc, oferind multe funcții premium fără a ajunge la prețul unui model flagship, ceea ce îl face o alegere practică pentru utilizatorii activi de crypto care vor atât securitate, cât și ușurință în utilizare.

    Avantaje:

    • Ecran tactil E Ink mare de 2,84 inci pentru revizuirea ușoară a tranzacțiilor
    • Secure Element certificat EAL6+ CC pentru protecție puternică a cheilor
    • Funcționează pe dispozitive desktop, laptop și mobile
    • Suportă atât conectivitatea USB-C, cât și Bluetooth

    Dezavantaje:

    • Mai mare și mai greu decât portofelele entry-level Ledger
    • Preț ridicat comparativ cu majoritatea portofelelor hardware de pe piață

    10. Cypherock X1 – Un portofel hardware fără seed phrase

    Cypherock X1 este un portofel hardware revoluționar care elimină necesitatea unei seed phrase tradiționale, rezolvând una dintre cele mai mari vulnerabilități în securitatea cripto. În loc să se bazeze pe o singură frază de recuperare, folosește Shamir’s Secret Sharing pentru a împărți cheile private pe patru carduri NFC criptate, asigurându-se că niciun card nu deține cheia completă. Pentru a accesa fondurile, vei avea nevoie de cel puțin două dintre aceste carduri, ceea ce îl face semnificativ mai rezistent la furt, pierdere sau hack-uri.

    Spre deosebire de multe alte portofele hardware, Cypherock X1 funcționează complet offline, conectându-se doar prin USB-C pentru a semna tranzacțiile în siguranță. Suportă peste 9.000 de criptomonede și se integrează cu MetaMask, permițând tranzacții DeFi și NFT fără întreruperi, fără a compromite securitatea.

    Avantaje:

    • Nu este necesară o seed phrase – elimină un singur punct de eșec
    • Autentificare multifactor – necesită cel puțin două carduri NFC pentru acces
    • Suport extins pentru active – compatibil cu peste 9.000 de criptomonede
    • Securitate offline – fără Bluetooth sau conectivitate la internet, reducând riscurile de atac
    • Funcționează cu MetaMask – integrare fără întreruperi pentru utilizatorii DeFi

    Dezavantaje:

    • Necesită gestionarea mai multor carduri NFC – pierderea prea multora poate duce la pierderea fondurilor
    • Fără conectivitate Bluetooth – unii utilizatori pot prefera semnarea wireless a tranzacțiilor

    11. Ledger Stax – Un portofel cripto premium conceput pentru utilizatori avansați

    Ledger Stax este cel mai premium portofel hardware din gama Ledger, construit cu un accent puternic pe design și utilizare. Creat în colaborare cu Tony Fadell, designerul din spatele iPod-ului, dispozitivul iese în evidență prin ecranul său tactil E Ink curbat și materialele de înaltă calitate. Cererea a fost puternică încă de la lansare, iar primele loturi de producție s-au epuizat la scurt timp după ce au devenit disponibile.

    Stax dispune de un ecran mare E Ink care face revizuirea tranzacțiilor mult mai confortabilă decât pe modelele Nano de la Ledger. Suportă Bluetooth, USB-C și încărcare wireless și include opțiuni de personalizare precum un ecran de blocare personalizat care poate afișa imagini sau NFT-uri. În comparație cu Ledger Nano X, diferența este cea mai vizibilă la dimensiunea ecranului și la prezentare, deoarece Nano X folosește un ecran mult mai mic și nu suportă personalizarea ecranului principal.

    Securitatea rămâne un obiectiv esențial, Ledger Stax folosind un cip secure element certificat conform standardelor CC EAL5+ și EMVCo. Cheile private sunt păstrate izolate de restul sistemului, iar dispozitivul se bazează pe o frază de recuperare standard pentru restaurarea portofelului în caz de pierdere sau deteriorare. Din perspectiva software-ului, oferă aceeași funcționalitate de bază ca alte portofele Ledger, inclusiv gestionarea activelor, staking și acces Web3 prin Ledger Wallet.

    La 399 USD, Ledger Stax este greu de justificat doar prin caracteristici. Deși designul, ecranul și opțiunile de încărcare sunt upgrade-uri clare, experiența software de bază este în mare parte aceeași ca pe Nano X sau chiar pe mai accesibilul Nano S Plus. Stax este cel mai potrivit pentru utilizatorii care apreciază designul premium și un ecran mare, mai degrabă decât pentru cei care caută cel mai bun portofel hardware raport calitate-preț.

    Avantaje:

    • Design de înaltă clasă, cu materiale premium
    • Ecran tactil E Ink mare și curbat
    • Suportă mii de criptomonede și NFT-uri
    • Suport pentru USB-C, Bluetooth și încărcare wireless
    • Poate stoca până la 100 de aplicații simultan
    • Cip secure element certificat conform standardelor CC EAL5+

    Dezavantaje:

    • Semnificativ mai scump decât majoritatea portofelelor hardware
    • Interfața poate părea neobișnuită la început
    • Rata de reîmprospătare a ecranului E Ink este mai lentă decât cea a ecranelor tradiționale

    12. Coinkite ColdCard Mk4 – Un portofel hardware cripto cu adevărat air-gapped

    Avertisment: Echipa ColdCard a dezvăluit o vulnerabilitate gravă care afectează utilizatorii care au generat o frază seed folosind modelul Mk3, utilizând versiunea 4.0.1 sau o versiune ulterioară. Aflați mai multe în anunțul oficial al companiei. 

    ColdCard Mk4 este un portofel hardware pentru criptomonede cu securitate maximă produs de producătorul canadian de hardware cripto Coinkite. Este unul dintre rarele portofele hardware care pot fi folosite fără a fi conectate vreodată la un computer, deoarece totul, de la crearea portofelului cu generarea seed-ului până la semnarea tranzacțiilor, se poate face fără conexiune datorită PSBT-ului (BIP174) implementat nativ. Cu toate acestea, posibilitatea de a se conecta la un computer există datorită conectorului USB-C de pe marginea inferioară a dispozitivului. ColdCard Mk4 include două secure elements, furnizate de doi producători diferiți, ceea ce minimizează suplimentar riscurile de vulnerabilități necunoscute. PIN-ul este introdus, de asemenea, printr-o tastatură numerică de dimensiuni complete, ceea ce este puțin old-school, dar practic și o metodă de introducere sigură.

    ColdCard Mk4 suportă doar Bitcoin, dar securitatea și utilitățile acestui cold storage pentru Bitcoin sunt de neegalat. Dispozitivul oferă capabilități multi-sig extinse, permițând gestionarea tranzacțiilor Bitcoin mari și complexe. În magazinul oficial Coinkite, acest dispozitiv are un preț de 148 USD.

    Avantaje ale Coinkite ColdCard Mk4:

    • Tastatură numerică fizică de dimensiune completă
    • Afișaj OLED luminos
    • Două elemente de securitate independente
    • Un portofel hardware cu adevărat air-gapped
    • Suport pentru card microSD pentru backup și stocarea datelor

    Dezavantajele Coinkite ColdCard Mk4:

    • Un portofel hardware doar pentru Bitcoin

    13. CoolWallet S – Portofel crypto foarte portabil, asemănător unui card de credit

    CoolWallet S este un portofel hardware crypto portabil și durabil care se remarcă față de concurență în principal datorită designului său. Vine sub forma unui dispozitiv de dimensiunea unui card de credit, cu o grosime de doar 0,8 mm și o greutate de doar 6 grame. În plus, acest „card crypto” este, de asemenea, rezistent la apă și la modificări neautorizate. Portofelul are un mic ecran integrat și un buton, care este folosit pentru a confirma tranzacțiile. Potrivit producătorului, dispozitivul ar trebui să dureze până la 3 luni cu o singură încărcare a bateriei.

    Portofelul se conectează printr-o conexiune Bluetooth criptată la majoritatea dispozitivelor mobile. Pe lângă standardul avansat de criptare AES256 care securizează conexiunea wireless, dispozitivul utilizează atât verificări biometrice, cât și fizice de autentificare 2FA pentru a asigura siguranța activelor tale și are un element securizat încorporat, certificat EAL5+. Cu toate acestea, dispozitivul este ușor de utilizat și permite crearea unui nou cold wallet în mai puțin de 5 minute datorită simplității și intuitivității interfeței de utilizare. În plus, portofelul dispune de un sistem integrat de schimb de criptomonede. Va trebui să cheltuiești 99 $ pentru a cumpăra un CoolWallet S elegant, dar compania oferă o mică reducere dacă cumperi două dispozitive. Dacă convingi și un prieten să-l cumpere, vei plăti doar 89 $ per dispozitiv (sau 178 $ pentru ambele portofele hardware).

    Avantajele CoolWallet S:

    • Foarte portabil datorită designului său unic, asemănător unui card de credit
    • Interfață ușor de utilizat
    • Conexiune Bluetooth criptată
    • Baterie de lungă durată (până la 3 luni)

    Dezavantajele CoolWallet S:

    • Suport limitat pentru criptomonede

    14. SecuX V20 – Un portofel robust cu conectivitate duală și un ecran tactil mare și responsiv

    SecuX V20 este un portofel hardware pentru criptomonede, robust și elegant, cu multe funcții utile și un aspect premium. V20 acceptă peste 1000 de criptomonede, inclusiv Bitcoin, Tether, Litecoin, Ethereum și Stellar, și are un ecran tactil color de 2,8″ foarte receptiv pentru a asigura o interacțiune fluidă. Portofelul, care acceptă mai multe sisteme de operare, se poate conecta fie printr-o conexiune Bluetooth criptată, fie printr-o conexiune USB prin cablu. Când doriți să stabiliți o conexiune între portofelul hardware și un alt dispozitiv prin Bluetooth sau USB, conexiunea trebuie aprobată în interfața online numită SecuXcess, care poate fi găsită în SecuXTech.

    SecuX V20 permite ca cheile private să fie create și stocate offline, dar se poate integra și cu portofele sau aplicații terțe, dacă este necesar. Cheile private și codurile PIN sunt stocate pe un cip securizat certificat EAL 5+. La prima pornire a SecuX V20, utilizatorului i se solicită să seteze un cod PIN din 4 cifre, care este folosit ulterior pentru a interacționa cu portofelul și pentru a confirma o tranzacție. O altă măsură riguroasă de siguranță pe care o folosesc multe portofele hardware, inclusiv V20, este ștergerea completă a datelor de pe dispozitiv dacă este introdus de 4 ori la rând un cod PIN greșit. Dispozitivul le permite utilizatorilor să creeze portofele ascunse, ceea ce adaugă un nivel suplimentar de securitate. De asemenea, puteți seta o parolă foarte puternică, deoarece dispozitivul acceptă parole pentru portofele ascunse de până la 99 de caractere. SecuX V20 are un preț de 120 USD.

    Avantajele SecuX V20:

    • Ecran tactil color de 2,8″ foarte receptiv
    • Suport pentru mai multe parole și semnături multiple
    • Suport pentru majoritatea sistemelor de operare PC, Chrome, iOS și Android
    • Conectivitate USB și Bluetooth criptat
    • Funcție de portofel ascuns

    Dezavantajele SecuX V20:

    • O interfață puțin complicată
    • Designul voluminos îl face mai puțin portabil

    15. Tangem – Un portofel hardware simplu și ușor

    Portofelul Tangem se remarcă prin designul său unic, asemănător unui card de credit. Ultra-subțire și portabil, nu are ecran și se bazează în schimb pe NFC (comunicare în câmp apropiat) pentru a se conecta cu smartphone-ul dvs. sau cu alte dispozitive compatibile NFC.

    În ciuda aspectului său minimalist, Tangem este puternic. Acceptă peste 6.000 de criptomonede și 30 de rețele blockchain. Cu un standard de securitate EAL6+ (unul dintre cele mai ridicate disponibile) și audituri amănunțite efectuate de Kudelski Security, cheile dvs. private sunt bine protejate.

    Una dintre cele mai practice funcții ale sale este ambalajul: portofelele Tangem se vând în seturi de până la trei carduri, oferind copii de rezervă integrate dacă unul este pierdut sau deteriorat. Adăugând la atractivitatea sa, portofelul vine cu o garanție impresionantă de înlocuire de 25 de ani, o raritate pe piața portofelelor hardware.

    Cu un preț de 55 USD, este o opțiune rentabilă. Totuși, necesită un dispozitiv compatibil NFC, așa că veți avea nevoie de un smartphone sau o tabletă cu această funcție pentru a-l utiliza.

    Avantaje:

    • Design ultra-portabil, de dimensiunea unui card de credit
    • Acceptă peste 6.000 de criptomonede și 30 de blockchain-uri
    • Securitate înaltă cu certificare EAL6+ și audit Kudelski
    • Preț accesibil de 55 $
    • Vine cu o garanție de înlocuire de 25 de ani
    • Vândut în pachete pentru opțiuni ușoare de rezervă

    Dezavantaje:

    • Necesită un dispozitiv compatibil NFC pentru a funcționa
    • Nu are ecran, ceea ce unii utilizatori ar putea considera limitativ
    • Dependența de un smartphone sau o tabletă pentru funcționare s-ar putea să nu fie potrivită pentru toată lumea

    16. Keystone Pro – un portofel hardware securizat alimentat de baterii AAA

    Keystone Pro este un portofel hardware air-gapped, cu o gamă de funcții axate pe securitate, inclusiv un sistem avansat de autentificare biometrică prin amprentă. Dispozitivul acceptă backup-ul portofelului folosind backup-uri Shamir și va autodistruge cheile portofelului dacă detectează tentative de manipulare. Acest portofel hardware este exclusiv air-gapped. Nu poate fi conectat prin Bluetooth sau USB nici dacă ai vrea, deoarece nu acceptă astfel de conexiuni. Tranzacțiile sunt efectuate folosind o cameră și coduri QR, iar dispozitivul are și un ecran tactil color de 4 inci care afișează informații despre tranzacții și adresele portofelului.

    Keystone Pro este disponibil pentru achiziție la prețul de 149 $. Keystone oferă, de asemenea, o versiune Essential a portofelului lor hardware crypto. Pentru o opțiune mai ieftină, care nu are autentificare prin amprentă, funcție de autodistrugere și baterii reîncărcabile, Keystone Essential are prețul de 119 $.

    Avantajele Keystone Pro:

    • Ecran tactil mare și cameră
    • Suport pentru tranzacții air-gapped
    • Durată lungă de viață a bateriei (alimentat de 4 baterii AAA)

    Dezavantajele Keystone Pro:

    • O tastatură mică pe ecran face dificilă introducerea parolei
    • Calitate slabă a construcției și materiale ieftine
    • Fără conectivitate Bluetooth sau USB
    • Destul de scump ($169)

    17. Shift Crypto BitBox02 – portofel cripto capabil să se conecteze la noduri Bitcoin complete

    BitBox02 este un portofel de criptomonede simplu și ușor de utilizat, dar sigur, care acceptă cele mai populare criptomonede, precum Bitcoin, Ethereum și Litecoin, dar și peste 1500 de monede mai puțin cunoscute. Portofelul hardware este controlat prin BitBoxApp, care are o interfață de utilizare simplă. Codul sursă al aplicației și al BitBox02 este open-source și a fost auditat de o companie independentă de securitate.

    Acest portofel hardware, produs de Shift Crypto în Elveția, folosește măsuri de securitate de nivel înalt și are un design cu două cipuri pentru a crește și mai mult securitatea stocării cripto. Ceea ce diferențiază BitBox02 de majoritatea celorlalte portofele este posibilitatea de a folosi un card microSD cu informațiile de backup ale portofelului, eliminând astfel necesitatea de a introduce de fiecare dată o frază de 12 sau 24 de cuvinte când vrei să folosești portofelul. În plus, atunci când se conectează la portofel prin BitBoxApp, utilizatorii pot opta pentru redirecționare Tor, ceea ce crește și mai mult securitatea și confidențialitatea portofelului. Nu-ți face griji, comunicarea dintre computerul tău și portofelul hardware este, de asemenea, criptată, ceea ce minimizează riscul de exploit-uri și atacuri de tip man-in-the-middle. Pentru puriștii Bitcoin, BitBox02 este disponibil și cu firmware doar pentru Bitcoin, care elimină codul balast și reduce și mai mult riscul de exploit-uri.

    Avantajele Shift Crypto BitBox02:

    • Display OLED și controale tactile responsive
    • Cod sursă open-source auditat extern
    • Funcție de redirecționare Tor

    Dezavantajele Shift Crypto BitBox02:

    • Nu există aplicație pentru dispozitive iOS
    • Destul de scump ($175)

    Concluzia: există o mulțime de opțiuni pe piață pentru a-ți păstra cripto-ul în siguranță

    Prin alegerea unui portofel hardware cu un sistem de backup sigur, construit din materiale robuste și durabile, utilizatorii pot avea încredere că activele lor cripto sunt protejate. De asemenea, este esențial să verifici că portofelul hardware ales de tine acceptă toate criptomonedele tale preferate.

    Prețurile portofelelor hardware comerciale pentru criptomonede variază de la aproximativ 50 $ până la aproape 400 $. Dar chiar și achiziția unui portofel hardware high-end, scump, plin de funcții de securitate, nu ar trebui să fie greu de justificat dacă deții un portofoliu cripto mare. Dacă, însă, portofoliul tău este considerat mic, deții doar un număr redus de monede diferite și interacționezi rar cu aplicațiile DeFi, te poți descurca foarte bine cu un portofel hardware mai ieftin. 

    Ține minte că fiecare portofel hardware prezentat în lista noastră este incomparabil mai sigur decât păstrarea monedelor pe un exchange. Nu uita (și trăiește după) vechiul proverb cripto: „Nu-ți deții cheile, nu-ți deții monedele!”

    Dacă vrei cu adevărat să duci securitatea cripto la nivelul următor, îți sugerăm să investești în portofele cripto metalice pentru stocarea frazei seed. Această metodă de stocare a frazei seed este mult mai bună decât scrierea ei pe o bucată de hârtie, deoarece hârtia este susceptibilă la diverse forme de deteriorare.

  • 13 cele mai bune burse cripto din 2026: ce platforme domină?

    13 cele mai bune burse cripto din 2026: ce platforme domină?

    Când pășiți în lumea criptomonedelor, alegerea exchange-ului de criptomonede potrivit este crucială. Având la dispoziție numeroase platforme, este esențial să luați în considerare mai mulți factori diferiți pentru a asigura o experiență de tranzacționare fluidă și sigură. Probabil, cel mai important aspect de luat în considerare este reputația și credibilitatea exchange-ului.

    Căutați exchange-uri bine stabilite, cu un istoric dovedit de servicii fiabile și măsuri de securitate robuste. Cercetați recenziile utilizatorilor și verificați dacă exchange-ul a avut în trecut breșe majore de securitate, pentru a elimina platformele nesigure și neprotejate.

    Lista celor mai bune 13 exchange-uri crypto în 2026

    1. Kraken – Un CEX cunoscut pentru securitatea sa de top, cea mai bună alegere pentru traderii preocupați de siguranță
    2. PrimeXBT – Cel mai bun exchange pentru tranzacționarea futures crypto și CFD-uri cu efect de levier ridicat
    3. BYDFi – Un exchange prietenos cu începătorii, cu copy trading, boți de tranzacționare și levier de până la 200x
    4. KuCoin – Un exchange care acceptă peste 700 de monede diferite, ideal pentru traderii de altcoin-uri
    5. Binance – Cel mai bun exchange all-around, cu lichiditate ridicată și numeroase funcții suplimentare
    6. OKX – Un CEX cu o gamă largă de funcții și produse, cea mai bună alternativă la Binance
    7. Bybit – Cel mai bun exchange pentru tranzacționarea futures crypto și a instrumentelor derivate crypto
    8. Coinbase – Un exchange ușor de folosit, bazat în SUA, cu un istoric solid în materie de securitate
    9. Uniswap – Principalul exchange descentralizat pentru swap-uri convenabile de tokenuri
    10. Crypto.com – Platformă versatilă de tranzacționare crypto, cu propriul card Visa
    11. Hyperliquid – Exchange descentralizat foarte eficient, cu o experiență de utilizare excelentă
    12. MEXC – Cel mai bun exchange pentru descoperirea și tranzacționarea monedelor nou listate
    13. PancakeSwap – Principalul DEX pentru ecosistemul BNB Chain și yield farming

    13 cele mai bune exchange-uri crypto: Dezvăluirea celor mai sigure și mai de încredere exchange-uri crypto în 2026

    Deși securitatea fondurilor dvs. ar trebui să fie prioritatea principală, există și alți factori care fac alegerea exchange-ului de criptomonede preferat o sarcină destul de complexă. O altă considerație crucială, de exemplu, este varietatea de criptomonede și perechi de tranzacționare oferite de exchange. Exchange-uri diferite acceptă active digitale diferite, așa că asigurați-vă că platforma pe care o alegeți acceptă criptomonedele pe care intenționați să le tranzacționați.

    În plus, ar trebui să evaluați lichiditatea și volumul de tranzacționare ale exchange-ului. O lichiditate mai mare se traduce, de obicei, printr-o mai bună stabilitate a prețurilor și o executare mai rapidă a tranzacțiilor. În plus, luați în considerare comisioanele percepute de exchange, inclusiv comisioanele de depunere, retragere și tranzacționare. Comparați structurile de comisioane ale diferitelor exchange-uri pentru a găsi opțiunea cea mai rentabilă pentru stilul dvs. de tranzacționare.

    Luând în considerare cu atenție toți acești factori, puteți lua o decizie informată și puteți selecta un exchange de criptomonede care se aliniază cerințelor dvs. de securitate, varietate, lichiditate și accesibilitate, și care vă permite să urmăriți cele mai bune oportunități de investiții crypto non-stop.

    Pentru a vă ajuta și mai mult în procesul de luare a deciziilor, vă prezentăm ceea ce credem că sunt cele mai bune 13 burse de criptomonede pentru traderii retail de criptomonede în 2026:

    1. Kraken – Bursa centralizată cu cea mai bună securitate

    Kraken a fost fondată în San Francisco, California, în 2011. Kraken a fost printre pionierii afacerii cu burse de criptomonede și a fost una dintre primele burse Bitcoin listate pe Bloomberg Terminal.

    De ce am ales Kraken?

    Am selectat Kraken ca cea mai bună bursă centralizată din punctul de vedere al securității datorită istoricului său remarcabil în materie de securitate. În peste un deceniu de funcționare, bursa nu a raportat nicio compromitere a portofelelor sale. Pe lângă faptul că a fost printre primele burse care au oferit utilizatorilor funcții de securitate precum autentificarea în doi factori, Kraken pare să aibă grijă foarte bine și de fondurile utilizatorilor în portofelele reci și calde ale bursei. Acest lucru consolidează poziția Kraken ca una dintre cele mai sigure burse de criptomonede.

    Deși Kraken poate să nu listeze la fel de multe criptomonede ca unii competitori precum Binance și KuCoin, oferă totuși o selecție diversificată, asigurându-se că utilizatorii pot găsi monedele pe care le doresc, cu excepția celor cu capitalizare de piață foarte mică. Comisioanele de tranzacționare de bază sunt, de asemenea, puțin mai mari decât la alte burse (makerii plătesc 0.16%, iar takerii plătesc 0.26%).

    Avantaje:

    • Istoric de securitate de neegalat
    • Suport pentru clienți excelent și prompt
    • Listează mai multe perechi de tranzacționare fiat-crypto
    • Interfața de tranzacționare poate fi personalizată
    • Suportă staking pentru mai multe monede și tokenuri direct de pe platformă

    Dezavantaje:

    • Mai puține criptomonede listate comparativ cu unii competitori (în jur de 620)
    • Comisioanele de tranzacționare sunt mai mari decât cele ale unor competitori

    2. PrimeXBT – Cea mai bună bursă pentru tranzacționarea futures crypto și CFD-uri cu efect de levier mare

    Fondată în 2018, PrimeXBT a devenit una dintre platformele de top pentru tranzacționarea futures pe criptomonede și a contractelor pentru diferență (CFD-uri). Se adresează atât traderilor retail, cât și celor profesioniști care doresc acces la o gamă largă de clase de active sub același acoperiș — inclusiv crypto, mărfuri, forex și indici bursieri — menținând în același timp o interfață curată și ușor de utilizat.

    De ce am ales PrimeXBT?

    PrimeXBT se remarcă prin accentul pus pe tranzacționarea cu levier și pe funcții avansate de tranzacționare. Traderii pot accesa efect de levier de până la 1000x pentru anumite produse cripto, amplificând semnificativ expunerea lor pe piață. Pe lângă active cripto majore precum BTC, ETH și LTC, platforma oferă tranzacționare pentru mărfuri (precum aur și petrol), perechi forex (precum EUR/USD și GBP/USD) și indici bursieri majori, inclusiv S&P 500 și NASDAQ.

    Platforma are comisioane competitive, cu taxe pentru tranzacționarea futures pe crypto începând de la 0,01% pentru market makeri și 0,015% pentru takeri, în timp ce spread-urile CFD pornesc de la 0,1%. PrimeXBT integrează, de asemenea, instrumente profesionale de charting, indicatori și funcții de analiză tehnică, ceea ce o face o alegere potrivită pentru traderii experimentați care se bazează pe precizie și flexibilitate.

    Deși nu oferă tranzacționare spot și are o selecție mai mică de criptomonede comparativ cu CEX-urile mari, PrimeXBT ocupă o nișă valoroasă pentru utilizatorii care doresc să tranzacționeze cu leverage pe mai multe clase de active.

    Avantaje:

    • Leverage de până la 1000x pentru anumite produse
    • Structură competitivă a comisioanelor, cu taxe începând de la 0,01%
    • Posibilitatea de a tranzacționa o gamă largă de active dincolo de criptomonede
    • Gamă extinsă de instrumente de tranzacționare și tipuri avansate de ordine

    Dezavantaje:

    • Fără piețe spot
    • Selecție relativ limitată de criptomonede acceptate

    3. BYDFi – Un exchange prietenos pentru începători, cu copy trading, trading bots și leverage de până la 200x

    BYDFi este un exchange de criptomonede lansat în 2020. Platforma și-a construit reputația în jurul accesibilității, oferind o combinație de tranzacționare spot, tranzacționare futures, copy trading și instrumente automate de tranzacționare concepute pentru a atrage atât începătorii, cât și traderii experimentați.

    De ce am ales BYDFi?

    BYDFi se remarcă datorită accentului puternic pus pe social trading și automatizare. Utilizatorii pot accesa copy trading, conturi demo cu fonduri virtuale și bots de grid trading, ceea ce face ușoară învățarea strategiilor de tranzacționare sau automatizarea lor fără a necesita cunoștințe extinse despre piață. Platforma oferă, de asemenea, piețe spot și futures pentru principalele active crypto, plasând-o printre exchange-urile cu una dintre cele mai mari selecții de active tranzacționabile.

    Pentru utilizatorii mai avansați, BYDFi oferă contracte futures perpetue cu leverage de până la 200x, comisioane competitive de tranzacționare începând de la 0,1% pentru piețele spot și 0,02% pentru market makeri la futures, precum și suport atât pentru tranzacționarea web, cât și pentru cea mobilă. Exchange-ul le permite, de asemenea, utilizatorilor să tranzacționeze fără verificare KYC obligatorie, deși limitele de retragere sunt mai mici pentru conturile neverificate.

    Deși BYDFi oferă un set convingător de funcții, acoperirea sa de reglementare rămâne mai limitată decât cea a unor exchange-uri dintre cele mai mari din industrie. Platforma este înregistrată sub South Korea CODE VASP Alliance, dar nu are cadrul mai larg de licențiere întâlnit la exchange-uri precum Kraken.

    Avantaje:

    • Suportă o selecție largă de active crypto majore
    • Copy trading, demo trading și grid bots disponibile
    • Până la 200x levier pe contractele futures perpetue
    • Comisioane de tranzacționare competitive
    • Majoritatea funcțiilor sunt disponibile fără KYC obligatoriu
    • Mai multe opțiuni de depunere și procesare rapidă a retragerilor.

    Minusuri:

    • Amprentă de reglementare limitată comparativ cu bursele de top
    • Disponibilitatea monedelor fiduciare și metodele de plată pot varia în funcție de regiune și furnizor.

    4. KuCoin – Cea mai bună bursă pentru tranzacționarea de altcoins

    KuCoin este o bursă de criptomonede proeminentă, renumită pentru selecția sa extinsă de criptomonede, inclusiv monede cu capitalizare mică, care sunt adesea rare pe alte burse majore. Această bursă axată pe altcoins a fost înființată în 2017.

    De ce am ales KuCoin?

    Cu aproape 900 de criptomonede diferite disponibile pentru tranzacționare, KuCoin domnește suprem printre bursele centralizate mari în ceea ce privește disponibilitatea diferitelor active digitale. Oferind tranzacționare cu marjă, tranzacționare de futures cripto, împrumuturi cripto, NFT-uri și diverse alte produse, platforma demonstrează, de asemenea, că nu este doar o simplă bursă pentru altcoins cu capitalizare mică. KuCoin include și „Beginner Zone”, o secțiune dedicată noilor veniți în spațiul cripto, unde pot învăța despre cripto și blockchain și pot câștiga recompense cripto pe parcurs.

    KuCoin a câștigat recunoaștere în comunitatea cripto și este una dintre cele mai mari burse de criptomonede după volumul de tranzacționare, ceea ce o face o alegere de încredere pentru utilizatorii care caută o experiență completă de schimb cripto. Totuși, trebuie menționat că KuCoin nu este autorizată să opereze în Statele Unite.

    Avantaje:

    • O listă extinsă de criptomonede acceptate (840+)
    • Oferă tranzacționare spot, tranzacționare cu marjă și futures cripto
    • Structură competitivă a comisioanelor
    • Piață NFT integrată, launchpad și zonă pentru începători
    • Oferă mai multe produse de împrumut

    Minusuri:

    • Nu este autorizată să ofere servicii rezidenților din Statele Unite
    • A suferit o breșă de securitate notabilă în 2020

    5. Binance – Cel mai bun exchange de criptomonede per ansamblu

    Binance a fost lansat de antreprenorul în serie Changpeng Zhao (cunoscut și ca CZ) în iulie 2017. În mai puțin de 6 luni, CZ a transformat Binance în cel mai mare exchange de active digitale din lume după volumul de tranzacționare. Astăzi, Binance este cel mai mare exchange de criptomonede la nivel mondial, dominând piața atât în ceea ce privește volumul de tranzacționare, cât și baza de utilizatori.

    De ce am ales Binance?

    Am ales Binance ca unul dintre cele mai bune exchange-uri de criptomonede datorită structurii competitive a comisioanelor, selecției extinse de criptomonede și gamei diverse de produse și funcții de tranzacționare, care se adresează tuturor tipurilor de investitori și traderi de criptomonede. Pe Binance, utilizatorii pot face tranzacționare spot, tranzacționare pe marjă, precum și tranzacționare futures și cu contracte pentru peste 500 de criptomonede. 

    Binance acceptă perechi de tranzacționare cu monede fiat și oferă chiar și un Binance Card, care vă permite să cheltuiți cu ușurință criptomonedele pentru cheltuielile de zi cu zi. Platforma oferă, de asemenea, funcții suplimentare precum împrumuturi și staking, permițând utilizatorilor să obțină randament din activele lor cripto inactive.

    Totuși, este important de menționat că Binance nu acceptă clienți din Statele Unite. Traderii din SUA pot apela la Binance.US, deși această ramură a Binance orientată către SUA oferă mai puține funcții și listează o gamă mai restrânsă de criptomonede. În plus, Binance nu are un istoric curat când vine vorba de securitatea fondurilor, deoarece portofelele exchange-ului au fost hackuite în 2019.

    Avantaje:

    • Lichiditate de neegalat între toate exchange-urile
    • Gamă largă de criptomonede listate (500+)
    • Tranzacționarea pe marjă și futures cripto sunt disponibile
    • Unul dintre cele mai mici comisioane din industrie (0,075% când este plătit cu BNB)
    • Numeroase produse de staking și împrumuturi oferite
    • Card de debit cripto cu până la 2% cashback

    Dezavantaje:

    • Binance.US, care este disponibil pentru rezidenții Statelor Unite, are mult mai puține funcții și listează mai puține criptomonede.
    • A suferit un hack în 2019, soldat cu furtul a 7.000 BTC

    6. OKX – Un exchange cripto versatil, cu o gamă largă de funcționalități

    Înființat în 2017 de Star Xu, OKX nu este nici cel mai vechi, nici cel mai nou exchange de criptomonede din lista noastră. Cu toate acestea, din 2017, OKX a crescut devenind una dintre platformele proeminente de tranzacționare a criptomonedelor, clasându-se constant în top 10 exchange-uri în funcție de volumul de tranzacționare.

    De ce am ales OKX?

    OKX impresionează prin gama sa cuprinzătoare de funcționalități concepute atât pentru investitorii, cât și pentru traderii de cripto, oferind o selecție extinsă de criptomonede diverse. Platforma de tranzacționare OKX reușește să satisfacă nevoile diferiților participanți din cripto, inclusiv începători, pasionați de Web3 și traderi care caută capabilități de tranzacționare de nivel profesional.

    Utilizatorii pot participa pe piețele spot, în tranzacționarea cu marjă, în futures cripto, opțiuni și alte produse, permițând o tranzacționare versatilă cu criptomonede. În plus, OKX oferă produse de staking și împrumut pentru cei interesați să obțină randament din deținerile lor cripto. OKX are, de asemenea, un tablou de bord dedicat care facilitează interacțiunea cu protocoalele finanțelor descentralizate (DeFi) pe diferite rețele blockchain.

    Avantaje:

    • OKX oferă o suită completă de funcționalități
    • Potrivit atât pentru începători, cât și pentru utilizatori profesioniști
    • Are comisioane de tranzacționare reduse (comisioanele de bază sunt de 0,14% pentru maker-i și 0,23% pentru taker-i)
    • Interacțiune ușoară cu aplicațiile Web3
    • Listează peste 400 de criptomonede 

    Dezavantaje:

    • Nu oferă servicii clienților din Statele Unite
    • Nu acceptă depozite în fiat (totuși, criptomonedele pot fi cumpărate cu un card de credit)
    • Nu există perechi de tranzacționare fiat

    7. Bybit – Cel mai bun exchange pentru tranzacționarea derivatelor cripto

    Înființat în 2018 ca exchange de criptomonede specializat în produse derivate precum futures, Bybit a evoluat de-a lungul anilor devenind o platformă de top care deservește investitori și traderi diverși.

    De ce am ales Bybit?

    Bybit este un exchange axat pe derivate, renumit pentru contractele sale perpetue BTC/USD, oferind traderilor un leverage de până la 100x. Platforma se mândrește cu asistență pentru clienți live 24/7 în mai multe limbi și oferă viteze excepționale de execuție a ordinelor, de zece ori mai rapide decât media industriei. Bybit se remarcă prin unicitatea sa Bybit Launchpad, permițând utilizatorilor să participe la vânzări de tokenuri ale unor proiecte cripto emergente. Exchange-ul include și funcționalitate de copy trading, care permite replicarea automată a tranzacțiilor realizate de traderi cu performanțe ridicate.

    Cu accent pe măsuri cuprinzătoare de siguranță, management al riscului de nivelul industriei financiare și o interfață de utilizator intuitivă și personalizabilă, Bybit asigură o experiență de tranzacționare fără cusur pentru aproape orice tip de trader de criptomonede.

    Avantaje:

    • Opțiuni cuprinzătoare de tranzacționare futures și cu marjă, cu efect de levier de până la 100x
    • Structură competitivă a comisioanelor (comisionul de bază este de 0,1% atât pentru takeri, cât și pentru makers)
    • Mod de copy trading și funcție de trading bot
    • Oferă oportunități de a obține randament prin produse de lending

    Dezavantaje:

    • Nu oferă servicii clienților din Statele Unite

    8. Coinbase – cea mai bună bursă pentru traderii începători

    Coinbase a fost înființată în 2012 și de atunci a devenit un jucător important pe piața burselor de criptomonede. În aprilie 2021, Coinbase a devenit o companie listată public în Statele Unite. Ca atare, trebuie să respecte standarde mult mai ridicate în ceea ce privește transparența operațiunilor sale, în comparație cu bursele private.

    De ce am ales Coinbase?

    Cunoscută pentru interfața sa prietenoasă cu utilizatorul, Coinbase servește drept punct de intrare popular pentru persoanele care doresc să pătrundă în lumea criptomonedelor. Platforma facilitează depunerile ușoare prin transferuri bancare și plăți cu cardul, poziționând-o ca o platformă ideală pentru începători. Coinbase oferă, de asemenea, o mulțime de materiale educaționale, precum și un program de învățare, unde utilizatorii au oportunitatea de a câștiga criptomonede interacționând cu materiale educaționale despre diferite active digitale.

    Coinbase are sediul central în Statele Unite și este, prin urmare, bursa preferată pentru mulți traderi din SUA. În plus, Coinbase oferă diverse perechi de tranzacționare cu monede fiat, permițând tranzacționarea directă a activelor digitale împotriva unor monede precum USD și EUR. Nu în ultimul rând, Coinbase se mândrește cu un istoric excepțional de securitate, fără incidente raportate de compromitere a portofelelor.

    Avantaje:

    • Companie listată public în SUA
    • Istoric excepțional de securitate
    • Foarte ușor de utilizat și, prin urmare, perfectă pentru integrarea începătorilor
    • Suportă depuneri și retrageri în monedă fiat
    • Oferă mai multe perechi de tranzacționare crypto-fiat
    • Toate perechile de tranzacționare se bucură de lichiditate ridicată

    Contra:

    • Comisioane mai mari decât alte CEX-uri (comisionul taker de bază este 0,6%)
    • Levier redus (doar până la 3x) disponibil doar în Coinbase Pro

    9. Uniswap – principalul exchange descentralizat (DEX)

    Uniswap a fost lansat pe mainnet-ul Ethereum în noiembrie 2018 și de atunci stabilește standarde înalte pentru DEX-uri. Astăzi, Uniswap v3 este folosit de un număr mare de traderi și raportează în mod repetat volume de tranzacționare impresionante.

    De ce am ales Uniswap?

    Am ales Uniswap pentru a reprezenta exchange-urile descentralizate datorită simplității, transparenței și capacității de a facilita schimbul de tokenuri direct pe blockchain prin contracte inteligente. Folosind Uniswap, utilizatorii pot efectua tranzacții direct din propriile portofele, fără a avea nevoie de intermediari sau de a parcurge proceduri KYC. Uniswap suportă în mod natural toate tokenurile ERC-20, însă tokenurile emergente au de obicei o lichiditate destul de redusă. 

    Cu toate acestea, Uniswap a devenit o platformă de referință pentru tranzacționarea tokenurilor promițătoare înainte ca acestea să fie listate pe exchange-urile centralizate. Deși Uniswap oferă lichiditate ridicată și potențialul de a obține profituri prin furnizarea de lichiditate, utilizatorii ar trebui să fie precauți în privința potențialelor escrocherii (schimbarea activelor valoroase pe tokenuri false) și să fie conștienți de posibila aglomerare a rețelei, care duce la creșterea comisioanelor. Comisioanele de tranzacționare sunt de 0,01%, 0,05%, 0,30%, 1%, în funcție de pool-ul de lichiditate. În plus, taker-ul trebuie să acopere și comisioanele de gaz ale tranzacției.

    Avantaje:

    • Tranzacționare direct din portofelul tău, fără implicarea unor terți
    • DEX-ul cu cea mai mare lichiditate
    • Nu sunt necesare înregistrarea sau procedurile KYC
    • Le permite furnizorilor de lichiditate să câștige recompense

    Contra:

    • În medie, comisioanele sunt mai mari decât pe exchange-urile centralizate
    • Comisioanele cresc vertiginos când rețeaua Ethereum este aglomerată
    • Escrocii vor încerca să-ți vândă tokenuri false

    10. Crypto.com – Platformă de tranzacționare crypto versatilă, cu propriul card Visa

    Crypto.com este un exchange crypto major care oferă o gamă completă de servicii pentru traderii și investitorii în criptomonede. Acestea includ tranzacționare spot, tranzacționare de derivate, staking, swap-uri crypto, un card Visa pentru cheltuirea soldurilor în criptomonede și multe altele. 

    De ce am ales Crypto.com?

    Crypto.com este o alegere solidă pentru orice investitor în criptomonede, deoarece exchange-ul nu are defecte majore și oferă o lichiditate puternică, alături de o multitudine de funcționalități. Funcțiile exacte de care vei dispune vor depinde de locul în care trăiești, deoarece Crypto.com are o prezență globală și trebuie să respecte reglementările locale. 

    Unul dintre punctele forte ale Crypto.com este cardul Visa al exchange-ului, care poate fi folosit pentru a cheltui soldurile în criptomonede în achizițiile de zi cu zi. Nivelul de bază al cardului poate fi obținut gratuit, deși nu oferă niciun cashback. Nivelurile superioare necesită ca utilizatorii să blocheze o anumită cantitate de tokenuri CRO, dar oferă recompense cashback (plătite în CRO). 

    Dacă ești cineva care caută un exchange de încredere pentru a cumpăra și a vinde crypto și apreciezi accesul la funcții mai avansate, Crypto.com merită cu siguranță luat în considerare. Totuși, trebuie să menționăm și că unele dintre cele mai atractive funcții ale Crypto.com necesită ca utilizatorii să dețină tokenul CRO, ceea ce ar putea fi un impediment pentru unii.

    Avantaje:

    • Selecție mare de criptomonede listate
    • Structură rezonabilă a taxelor
    • Utilizatorii au acces la cardul Visa Crypto.com
    • Se adresează atât traderilor activi, cât și investitorilor pasivi

    Dezavantaje:

    • Unele dintre cele mai bune funcții ale exchange-ului necesită ca utilizatorii să dețină CRO

    11. Hyperliquid – Exchange descentralizat foarte eficient, cu UX excelent

    Hyperliquid este un exchange descentralizat construit pe o platformă blockchain personalizată. Datorită designului concentrat al blockchain-ului, Hyperliquid poate gestiona un număr mare de ordine (până la 100.000 pe secundă) și oferă costuri de tranzacționare reduse, combinate cu un slippage minim.

    De ce am ales Hyperliquid?

    Spre deosebire de majoritatea celorlalte exchange-uri descentralizate, care sunt construite folosind modelul AMM (market maker automatizat), Hyperliquid folosește modelul mai tradițional de orderbook. Asta înseamnă că oricine are experiență cu exchange-urile centralizate poate trece cu ușurință la Hyperliquid, deoarece experiența utilizatorului este destul de similară cu cea a exchange-urilor centralizate.

    În prezent, Hyperliquid poate fi folosit pentru a tranzacționa peste 100 de criptomonede diferite, iar traderii pot accesa un efect de levier de până la 50x. La fel ca în cazul exchange-urilor centralizate, traderii de pe Hyperliquid pot alege între ordine de piață și ordine limită. Când vine vorba de personalizarea ordinelor limită, Hyperliquid suportă ordine GTC (good till cancel), IOC (immediate or cancel) și post-only. 

    Pe lângă funcționalitatea sa de bază de tranzacționare, Hyperliquid oferă și copy trading. În plus, utilizatorii pot furniza lichiditate pentru seiful HLP al Hyperliquid (care gestionează market making-ul și lichidările) pentru a obține recompense. 

    Dacă ești interesat să tranzacționezi pe un DEX, dar nu ai avut prea mult succes cu DEX-urile pe care le-ai încercat, Hyperliquid merită cu siguranță o încercare, deoarece oferă o experiență de utilizare foarte fluidă, listează o gamă solidă de active cripto și oferă levier ridicat.

    Avantaje:

    • Unul dintre cele mai eficiente și ușor de folosit DEX-uri
    • Comisioane mici și slippage redus
    • Funcționalitate de copy trading
    • Levier ridicat (până la 50x)

    Dezavantaje:

    • Funcționează pe propriul său blockchain, ceea ce înseamnă că utilizatorii trebuie să facă bridging fondurilor
    • Numărul de criptomonede disponibile este mult mai mic decât pe cele mai bune CEX-uri și AMM-uri

    12. MEXC – Cea mai bună bursă pentru descoperirea și tranzacționarea monedelor listate recent

    MEXC este o bursă de criptomonede aflată într-o creștere rapidă, care se remarcă prin selecția sa uriașă de active suportate și prin viteza cu care listează monede noi. Cu peste 2.670 de criptomonede și peste 3.000 de perechi de tranzacționare, MEXC este adesea una dintre primele platforme care listează tokenuri în tendințe, inclusiv meme coins și alte active foarte speculative. Acest lucru o face o bursă de referință pentru traderii care caută expunere timpurie la noi oportunități de piață.

    De ce am ales MEXC?

    MEXC oferă o suită completă de funcționalități care poate rivaliza cu multe burse de top. Utilizatorii pot cumpăra cripto cu cardul de credit sau prin transfer bancar, pot tranzacționa atât pe piața spot, cât și pe piața futures, și pot participa la programe de economisire pentru a obține venit pasiv. Bursa găzduiește, de asemenea, evenimente Launchpad și Kickstarter care permit utilizatorilor să obțină acces timpuriu la proiecte promițătoare.

    MEXC are propriul său token nativ, MX, care oferă deținătorilor taxe de tranzacționare reduse, acces la recompense exclusive și eligibilitate pentru participarea la Launchpad. Pe partea de tranzacționare, bursa percepe comisioane de 0% pentru tranzacțiile spot și doar 0,010% pentru takerii futures, ceea ce este foarte competitiv.

    Dacă strategia ta se concentrează pe prinderea listărilor noi și explorarea monedelor mai puțin consacrate, MEXC este una dintre cele mai bune platforme disponibile. Totuși, dacă atenția ta se îndreaptă în principal către criptomonede blue-chip precum Bitcoin și Ethereum, bursele mai mari, cu lichiditate mai profundă, ar putea fi o alegere mai potrivită.

    Avantaje:

    • Listează rapid monede noi
    • Listează mai mult de 1.900 de criptomonede diferite
    • Comisioane zero pentru tranzacțiile spot
    • Beneficii speciale pentru deținătorii de tokenuri MX
    • Platforme Launchpad și Kickstarter

    Dezavantaje:

    • Nu este la fel de consacrat ca unele alte burse de criptomonede de top
    • Lichiditatea poate fi scăzută pentru anumite monede mai mici

    13. PancakeSwap – Principalul DEX pentru ecosistemul BNB Chain și yield farming

    PancakeSwap este o platformă de finanțe descentralizate (DeFi) construită pe BNB Chain, cunoscută mai ales pentru automated market maker (AMM). Este cea mai populară și mai lichidă bursă descentralizată din ecosistemul BNB Chain, permițând utilizatorilor să tranzacționeze tokenuri direct din portofelele lor, fără a depinde de un intermediar centralizat.

    De ce am ales PancakeSwap?

    BNB Chain a devenit una dintre cele mai active rețele blockchain, datorită taxelor de tranzacție reduse și timpilor rapizi de confirmare, iar PancakeSwap se află în centrul acestui ecosistem. Susținută de sprijinul puternic al Binance, a crescut într-un protocol DeFi de top, cu o valoare totală blocată (TVL) de peste 1 miliard de dolari, ceea ce o face unul dintre cele mai mari AMM-uri din industrie.

    Platforma este alimentată de tokenul CAKE, care îndeplinește mai multe roluri în cadrul ecosistemului PancakeSwap. Utilizatorii pot face staking cu CAKE în Syrup Pools pentru a obține recompense, pot furniza lichiditate pentru a câștiga CAKE suplimentar și pot participa la guvernanță votând propuneri. Dincolo de BNB Chain, PancakeSwap s-a extins către alte rețele precum Ethereum, Polygon zkEVM, Base și Aptos, sporindu-și accesibilitatea în peisajul DeFi multi-chain.

    Deși PancakeSwap și-a consolidat poziția pe BNB Chain, adoptarea pe alte lanțuri a fost mai modestă. Totuși, lichiditatea sa profundă, setul amplu de funcționalități și designul prietenos pentru utilizator o fac un lider clar pentru activitatea DeFi pe BNB Chain.

    Avantaje:

    • Cea mai lichidă AMM de pe BNB Chain
    • O suită extinsă de produse care depășește funcționalitatea de bază a unui DEX
    • Tranzacționarea pe BNB Chain este rapidă și relativ ieftină

    Dezavantaje:

    • Nu a câștigat prea multă tracțiune pe alte lanțuri

    Metodologia noastră pentru selectarea celor mai bune burse crypto

    Atunci când evaluezi o bursă de criptomonede, numeroși factori necesită luarea în considerare. Iată 7 aspecte pe care le-am urmărit în selectarea și clasarea celor mai bune 13 burse de criptomonede pentru 2026:

    • Securitate: Atunci când am evaluat bursele de criptomonede, securitatea a fost criteriul principal de calificare. Am examinat istoricul de securitate al fiecărei burse și am investigat nivelul de transparență privind rezervele deținute de fiecare bursă.
    • Longevitate: Am clasat mai sus în lista noastră bursele care sunt pe piață de o perioadă îndelungată, comparativ cu platformele emergente.
    • Comisioane de tranzacționare: Comisioanele mari îți pot reduce o parte semnificativă din profit, așa că am preferat bursele cu comisioane mai mici. Au fost luate în calcul atât comisioanele de tranzacționare, cât și cele de depunere și retragere.
    • Funcții de tranzacționare: Bursele care oferă funcții avansate, precum tranzacționarea cu levier prin margin trading, contracte futures, opțiuni și alte instrumente, au fost apreciate mai mult în evaluarea noastră.
    • Experiență de utilizare personalizată: Credem că o bursă bună de criptomonede ar trebui să ofere atât o interfață simplă pentru începători, cât și machete avansate, care să permită accesul la o gamă mai largă de opțiuni personalizabile pentru utilizatorii avansați.
    • Produse suplimentare: Bursele care oferă produse suplimentare precum lending, staking și marketplace NFT au primit puncte bonus.
    • Disponibilitate: Am evaluat doar bursele disponibile într-un număr mare de jurisdicții, excluzând platformele de nișă specifice unei anumite țări.

    Cum alegi bursa crypto care ți se potrivește cel mai bine?

    Trebuie să fii conștient că, din cauza nevoilor specifice ale fiecărui trader, bursa care este cea mai bună pentru unul ar putea crea multe neplăceri altuia. De aceea, înainte de a continua căutarea pentru bursa perfectă, ar trebui să îți răspunzi singur la câteva întrebări cheie.

    • Ești un trader activ sau faci doar câteva tranzacții pe lună? Dacă presupui că vei efectua multe tranzacții, probabil ar trebui să eviți bursele cu comisioane mari. Dacă cumperi sau vinzi crypto doar ocazional, comisioanele mici de tranzacționare nu ar trebui să fie prioritatea ta principală. De asemenea, poți consulta selecția noastră cu cele mai bune criptomonede de cumpărat pe termen lung.
    • Ce criptomonede vrei să tranzacționezi? Deși majoritatea burselor acceptă cele mai importante criptomonede, suportul devine din ce în ce mai limitat pe măsură ce cobori spre monedele cu capitalizare de piață mai mică. Prin urmare, asigură-te că bursa acceptă criptomonedele tale preferate (mai ales dacă ești interesat de altcoins cu capitalizare mică).
    • Intenționezi să păstrezi crypto pe bursă pentru perioade mai lungi? Deși recomandăm cu tărie mutarea activelor digitale într-un portofel hardware sau în alt tip de cold storage, tranzacționarea activă și așteptarea unei bune oportunități de investiție pot necesita să îți ții fondurile pe bursă. Dacă plănuiești să păstrezi crypto în portofelul bursei pentru o perioadă îndelungată, asigură-te că prioritizezi fiabilitatea și istoricul de securitate al bursei în decizia ta.
    • Vei tranzacționa folosind levier sau vei tranzacționa contracte și derivate crypto? Dacă vrei doar să tranzacționezi pe piețele spot, produsele suplimentare de tranzacționare nu sunt relevante pentru tine.
    • Cum dorești să îți depui și să îți retragi activele? Unele burse de criptomonede oferă doar tranzacționare crypto-crypto. Asigură-te că bursa ta acceptă tranzacționarea crypto-fiat, precum și depuneri fiat, dacă vrei să îți alimentezi contul folosind monede fiat precum USD și EUR. Același lucru este valabil și pentru retrageri, dacă vrei să retragi, de exemplu, în contul tău bancar fiat.

    Care este diferența dintre bursele centralizate și cele descentralizate?

     Bursele centralizate (CEX) și bursele descentralizate (DEX) diferă prin principiile lor fundamentale de funcționare.

    • Bursele centralizate sunt entități care acționează ca intermediari între cumpărători și vânzători și au custodia fondurilor utilizatorilor. Tranzacțiile și schimburile sunt verificate de o autoritate centralizată – chiar bursa. CEX-urile au adesea interfețe ușor de utilizat, lichiditate ridicată și suport pentru diverse funcții de tranzacționare. Totuși, ele cer utilizatorilor să aibă încredere în bursă pentru securitatea și controlul fondurilor lor.
    • Bursele descentralizate funcționează pe o rețea distribuită, fără o autoritate centrală care să controleze procesul de tranzacționare. DEX-urile folosesc contracte inteligente pentru a permite tranzacționarea peer-to-peer direct între utilizatori. Cel mai mare avantaj este că utilizatorii păstrează controlul asupra fondurilor lor și pot efectua tranzacții direct din portofelele lor. DEX-urile oferă, de asemenea, mai multă confidențialitate, transparență și rezistență la cenzură, deoarece nu există un singur punct de eșec. Totuși, DEX-urile au adesea lichiditate mai redusă și nu dispun de produse de tranzacționare mai complexe comparativ cu omoloagele lor centralizate. În plus, interfața utilizator a DEX-urilor este de obicei mai greoaie.

    Concluzia: acestea sunt cele mai bune burse crypto

    Indiferent de obiceiurile și obiectivele dvs. de tranzacționare cu criptomonede, este foarte probabil ca cel mai potrivit exchange crypto care să vă satisfacă toate cerințele să se afle printre selecția noastră. Pentru a rezuma cantitățile mari de date prezentate în acest articol, am alcătuit o selecție a celor mai bune exchange-uri crypto, împreună cu cele mai mari avantaje ale lor:

    BinanceKuCoinKraken
    Advantages– Lichiditate ridicată
    – Comisioane mici
    – Gamă largă de produse și funcționalități diferite
    – Card de debit cu până la 2% cashback în BNB
    – Oferă mai mult de 1.000 de monede
    – Structură competitivă de comisioane
    – O varietate de produse de lending și alte produse de randament
    – Suport pentru clienți excepțional
    – Reputație bine consolidată pentru menținerea unor standarde ridicate de siguranță
    – Perechi valutare fiat
    Best forCel mai bun exchange per ansambluCel mai bun pentru tranzacționarea de altcoinsCel mai bun pentru securitate
    Trading feesPână la 0,1% atât pentru makers, cât și pentru takers (0,075% când este plătit cu BNB)Până la 0,1% atât pentru makers, cât și pentru takers (0,080% când este plătit cu KCS)până la 0,16% pentru makers, până la 0,26% pentru takers
    BonusesPână la 100 $Până la 500 $Bonusurile nu sunt oferite

    Ne exprimăm speranța sinceră că articolul nostru v-a ajutat să găsiți exchange-ul de criptomonede optim, care să corespundă nevoilor și preferințelor dvs. Dacă doriți să vă mutați crypto de la un cont de exchange la cold storage, consultați lista celor mai bune portofele hardware pentru criptomonede. Pentru un strat suplimentar de securitate pentru seed phrase-ul dvs. de recuperare (folosit pentru a recupera crypto în cazul în care portofelul hardware este furat sau pierdut), o puteți proteja cu ajutorul unor dispozitive metalice concepute special pentru a proteja frazele de recuperare în depozitare fizică.